Cumhurbaşkanı Erdoğan Her Ay TRT'de 30 Dakika Program Yapacak

Resmi Gazete'de yayımlanan kararnamede yer alan düzenlemeye göre, her ay 30 dakikayı geçmeyecek şekilde Cumhurbaşkanı TRT'de Cumhurbaşkanının faaliyetlerine ilişkin bir program yapacak. İşte söz konusu karar dair detaylar;

MEVZUAT 17.07.2018, 05:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan Her Ay TRT'de 30 Dakika Program Yapacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin ardından uyum kararnameleri yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan bu kararnamalerde yer alan bir düzenlemede Cumhurbaşkanı'nın her ay Cumhurbaşkanlığı faaliyetlerine ilişkin bir düzenleme yer alıyor. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HER AY TRT'DE PROGRAM YAPACAK

Söz konusu karara göre, Cumhurbaşkanı her ay faaliyetlere ilişkin TRT'de ve TRT Radyo'da program yapacak. Bu programda siyasi çıkar amacı ve cevap hakkı doğuracak nitelikte olmayacak. Program 30 dakikayı geçmeyecek, ister tek bir bölüm halinde istenirse parça parça olabilecek. 

Bu karar 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 545 numaralı maddesinde yer aldı. İşte o karar metni,

İşte O Karar Metni

“TRT yayın esaslarına uymak, cevap hakkı doğuracak nitelikte olmamak ve siyasi çıkar amacı taşımamak kaydıyla mevzuat veya idari kararlarla yürürlüğe konan ve halkın katılımı ile başarıya ulaşabilecek Cumhurbaşkanı faaliyetlerinin gerekçelerinin, yararlarının, vecibelerinin, usul ve esaslarının kamuoyuna benimsetilmesini amaçlayan tanıtıcı radyo ve televizyon programları, Cumhurbaşkanı tarafından TRT dışında hazırlatılır ve Kurum tarafından haber bültenleri dışında yayınlanır. Bu yayının Cumhurbaşkanı faaliyetlerinin tanıtılması olduğu yayın sırasında belirtilir. Bu yayınların yayın süreleri ayda otuz dakikayı geçemez. Cumhurbaşkanı bu süreyi bir defada veya bir aydaki toplamı otuz dakikayı aşmamak üzere birkaç defada kullanabilir. Kullanılmayan süreler müteakip ay sürelerine eklenemez”

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)