Alexa

DOKAP Personelinin GYS ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği Değişti

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınav yönetmeliği değişti.

DOKAP Personelinin GYS ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği Değişti

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınav yönetmeliği değişti.

29 Temmuz 2017 Cumartesi 09:10
DOKAP Personelinin GYS ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği Değişti

12/11/2015 tarihli ve 29530 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği değişti. Buna göre;

Görevde yükselme ve unvan değişikliğine tabi kadrolar

Hukuk hizmetleri grubu;

1) Hukuk müşaviri.

 Araştırma, planlama hizmetleri grubu;

1) Uzman (GİH).

 İdari hizmetler grubu;

1) Memur, sekreter ve veri hazırlama ve kontrol işletmeni.

 Bilgi işlem hizmetleri grubu;

1) Çözümleyici.

Destek hizmetleri grubu;

1) Hizmetli.

Unvan değişikliğine tabi kadrolar:

a) Mühendis, mimar, şehir plancısı, istatistikçi, matematikçi, sosyolog, sosyal çalışmacı, veteriner hekim, biolog, programcı, arkeolog, tekniker ve avukat.”

Memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni ve sekreter kadrolarına atanabilmek için;

1) En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

2) Veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosuna atanabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar işletmenliği sertifakasına sahip olmak veya bitirdiği okulun ders müfredatında en az iki dönem bilgisayar kullanımıyla ilgili ders aldığını belgelemek,

3) En az iki yıl hizmeti bulunmak.”

Unvan değişikliğine tabi kadrolara atanabilme şartları aşağıda belirtilmiştir

a) Mühendis, mimar, şehir plancısı, istatistikçi, matematikçi, sosyolog, sosyal çalışmacı, veteriner hekim, biolog, arkeolog kadrolarına atanabilmek için;

1) Fakültelerin veya en az dört yıllık yüksekokulların ilgili bölümlerinden mezun olmak.

Devam Ediyor

Devamı

b) Avukat kadrosuna atanabilmek için;

1) Hukuk fakültesi mezunu olmak,

2) Avukatlık ruhsatına sahip olmak.

c) Programcı kadrosuna atanabilmek için;

1) En az iki yıllık yüksekokulların bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olmak,

2) En az iki programlama dilini bildiğini belgelemek.

ç) Tekniker kadrosuna atanabilmek için;

1) İki ya da üç yıl süreli eğitim veren mesleki veya teknik yüksekokulların ilgili bölümünden mezun olmak.”

Yazılı ve sözlü sınav

Yazılı sınav idare tarafından yapılabileceği gibi, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına, Milli Eğitim Bakanlığına, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürlüğüne veya yükseköğretim kurumlarından birine de yaptırılabilir. Sınav yüz puan üzerinden değerlendirilir. Yazılı sınavda en az altmış puan alanlar başarılı sayılırlar.

Yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının beş katına kadar aday sözlü sınava alınır. Son adayla aynı puana sahip olan personelin tamamı sözlü sınava alınır. İlgili personel, sınav kurulunun her bir üyesi tarafından;

a) Sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi,

b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,

c) Liyakati, temsil kabiliyeti, tutum ve davranışlarının göreve uygunluğu,

ç) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,

d) Genel kültürü ve genel yeteneği,

e) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, esas alınarak yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Her üyenin vermiş olduğu puanların aritmetik ortalaması alınarak personelin sözlü sınav puanı tespit edilir. Sözlü sınavda yüz üzerinden en az yetmiş puan alanlar başarılı sayılır.

Görevde yükselme suretiyle ilan edilen boş kadro sayısı kadar atama yapılmasında başarı puanı esas alınır. Başarı puanı, yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması esas alınmak suretiyle tespit edilir ve İdarenin resmi internet sitesinde ilan edilir. Başarı puanlarının eşit olması halinde, sırasıyla;

a) Hizmet süresi fazla olanlara,

b) Daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara,

c) Üst öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara, öncelik verilir.

Bu Yönetmelik kapsamındaki personelin, en az ortaöğretim düzeyinde mesleki veya teknik eğitim sonucu ihraz edilen unvanlara ilişkin görevlere atanmaları, bu Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yaptırılacak unvan değişikliği yazılı sınavı ile İdare tarafından yapılacak sözlü sınav sonucundaki başarı puanına göre oluşturulan sıralama uyarınca gerçekleştirilir. Unvan değişikliği sözlü sınavına ilişkin gerekli bilgiler ilanda belirtilir.

Unvan değişikliği yazılı sınavları, İdarece belirlenecek görev alanları ve atama yapılacak görevin niteliğine ilişkin konularda yaptırılır. Bu sınava katılacaklarda, İdarede veya öğrenim durumları ile ilgisi bulunmayan görevlerde belirli süre hizmet yapmış olma şartı aranmaz. Unvan değişikliği sınavı kapsamındaki görevlere, sadece İdarenin personeli başvurabilir.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Son Güncelleme: 29.07.2017 10:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner493