30 Eylül 2017 Cumartesi 09:17
Emniyet Personeli Dışındaki Personelin GYS ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği Yayımlandı

30 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete'de, Emniyet Teşkilatında görev yapan personelin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla yönetmelik yayımlandı.

Bu Yönetmelik, Emniyet Hizmetleri Sınıfındaki personel hariç, Emniyet Teşkilatında 657 sayılı Kanuna tabi olarak çalışan personelden, görevde yükselme ve unvan değişikliği suretiyle atanacakları kapsar.

GYS VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİNE TABİ KADROLAR

Yönetim hizmetleri grubu;

Şube müdürü ve Şef

Araştırma ve planlama hizmetleri grubu;

Uzman ve sivil savunma uzmanı

Bilgi işlem hizmetleri grubu;

Çözümleyici.

İdari hizmetler grubu;

Bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, memur, santral memuru, şoför, gemi adamı.

Yardımcı hizmetler grubu;

Aşçı, hayvan bakıcısı, teknisyen yardımcısı, hizmetli.

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİNE TABİ KADROLAR

Çocuk gelişimcisi, Programcı, Öğretmen, Prodüktör, Mütercim, Antrenör, Spiker, Ses kayıtçısı, Mühendis, Mimar, İstatistikçi, Kimyager, Matematikçi, Fizikçi, Tekniker, Teknik ressam, Teknisyen, Veteriner hekim, Biyolog, Psikolog, Sosyal çalışmacı, Diyetisyen, Fizyoterapist, Hemşire, Sağlık memuru, Sağlık teknikeri, Sağlık teknisyeni, Laborant, İmam, Kütüphaneci, Avukat

Görevde yükselme suretiyle atanacaklarda aranacak genel şartlar

657 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen atanabilme şartlarını taşıması, Son performans değerlendirme puanının en az üç olması, Görevde yükselme sınavında başarılı olması gerekir.

Unvan değişikliğine tabi kadrolara atanacaklarda aranacak genel şartlar

657 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen atanabilme şartlarını taşıması, son performans değerlendirme puanının en az üç olması, unvan değişikliği sınavında başarılı olması gerekir.

Yazılı sınavların duyurulması

Emniyet Teşkilatının mevcut boş kadroları arasından hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak, ihtiyaçlar doğrultusunda Bakan onayı ile belirlenen kadrolara görevde yükselme ve/veya unvan değişikliği sınavı yapılmasına karar verilebilir.

Atama yapılacak boş kadroların sınıfı, unvanı, derecesi, adedi, başvuru şartları, tarihleri ve yeri, yazılı sınavda sorulacak soruların konu başlıkları, soru sayısı, sınav tarihi ve sınav ücreti ile diğer hususlar sınavın yapılacağı tarihten en az 45 gün önce Emniyet Genel Müdürlüğünün resmî internet sitesinden ilgililere duyurulur.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına katılamayacak personel

Aşağıda belirtilen durumda olanlar, o dönem açılan görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavına katılamazlar:

a) Aday memur olanlar

b) Görevden uzaklaştırılanlar, tutuklu veya hükümlü bulunanlar

c) Kurum personeli olmayanlar

ç) 657 sayılı Kanuna göre memur statüsünde olmayanlar

d) Bu Yönetmelikte aranılan şartları taşımadığı tespit edilenler.

Kamu Personeli
Son Güncelleme: 08.02.2019 18:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.