29 Eylül 2019 Pazar 23:31
Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kayıt İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esnaf ve Sanatkarlık Odası’na kaydolmak için istenen belgeler, sicil kaydının oluşturulması ve oda kaydının sağlanması ile ilgili evraklardır. Her iki işlem ayrı yerlerde yapıldığından, hazırlanacak evraklar ayrı mercilere iletilecektir. Yapılacak oda kayıt başvurusu, kişinin esnaf olduğunu kanıtlamasının ardından değerlendirmeye alınacaktır. Ancak Esnaf ve Sanatkarlar Odası, kayıt için çeşitli şartlar sunmaktadır. Şartları yerine getiremeyen kişiler, gerçekten esnaf olsalar dahi odaya kabul edilmemektedir.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kaydında İstenen Belgeler

Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın istediği evraklar, şu şekilde sıralanabilir:

*Vergi dairesine kayıtlı olduğuna dair belge

*Nüfus cüzdanı fotokopisi

*1 adet yeni çekilmiş fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır)

*İkametgah belgesi

*Size verilen IBAN numarasına yatırılan paranın dekontu

İkametgah belgesi muhtarlıktan onaylı bir şekilde alınmalıdır.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Tadil Kaydı İçin Gerekli Belgeler

Oda tadil kaydı için istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

*Mahalle muhtarından alınacak nüfus sureti

*Muhtardan alınacak ikametgah il muhaberesi

*Vergi levha fotokopisi

*2 adet fotoğraf

*Emekli iseniz tahsis numarası

Esnaf ve Sanatkarlar Odasına Kaydolma Şartları

Esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıt koşulları şu şekilde sıralanabilir:

*Esnaf, açılışından sonra en geç 30 gün içerisinde sicile kaydolması gereken konularda kayıt yaptırmalıdır.

*Vergi mükellefi olduklarını ispatlamaları istenmektedir.

*Vergiden muaf olunması durumunda, muafiyet nedeni ispatlanmalıdır.

*Medeni hakların kullanımına engel teşkil edecek akıl hastalığı gibi bir durumun yaşanmıyor olması gerekmektedir.

*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır.

*Yabancı ülkelerin vatandaşlığında olunması durumunda, Türkiye’de sanat veya ticaret ile uğraşır konumda olmak gerekmektedir.

*Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ait herhangi bir odaya veya birliğe dahil olmamalıdır.

Bu şartları sağlayan kişiler, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na giriş yapabilecektir. Bu odaya kayıt olmak, kişilerin esnaf ve sanatkar konumunda üretim yapması halinde zorunludur.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Ücretleri

Esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıt paraları, her yıl artış göstermektedir. 2019 yılında, sadece il Esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıtlarında ücret alınmaktadır. Bunun dışındaki küçük oluşumlara katılmak ücretli değildir. Odanın bağlantıda olduğu bankalar aracılığıyla, belirtilen hesaplara yatırılacak ücretler, verilecek makbuzlarla kaydedilmektedir. 2019 yılı öncesinde fiyatlandırma işlemleri, tarifeler üzerinden yapılmakta idi. Ancak bu yıl itibariyle, illerin tamamında bulunan odaların kayıtları aynı ücret ile yapılmaya başlanmıştır. 31 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’den yapılan duyuru kapsamında ücretlendirme şu şekilde değişmiştir:

*Esnaf odası kayıt ücreti: 662 TL

*Tadil bedeli: 174 TL

*Kapanış bedeli: 51.90 TL

*Tasdikname bedeli: 62.20 TL

Toplamda 950 TL’ye tekabül edecek Esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıt ücreti, sınıflandırılan sistemde vatandaşlar için değişiklik göstermektedir. Engelli, şehit veya gazi yakını ile vergiden muaf olanlardan ücret alınmamaktadır. Bunun yanında yardım alan vatandaşlar için ödemeleri gereken ücret 160 TL’ye kadar düşebilmektedir.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıt sorgulama işlemi, e-devlet üzerinden yapılmaktadır. kayıt sorgulama işleminin yanı sıra belge doldurma işlemleri için de e- devlet sisteminden yararlanılmaktadır. E- devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmından Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi’ne giriş yapılmalıdır. Sonrasında ekranda bulunan mavi kısımda Uygulamaya Git seçeneği görülecektir. Buraya tıklamanız gerekecektir. Bu bölüme tıkladıktan sonra ekranda Esnaf ve Sanatkarlar Odası sorgu sonucunuzu görebilirsiniz.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.