07 Mayıs 2016 Cumartesi 10:53
Esnek Çalışma Yasası ile Birlikte Getirilen Yenilikler. ÖİB Kurma Yetkisi Nasıl Alınır

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda, İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun kabul edilmesi ile gençler, kadınlar, uzun süre işsiz kalanlar ve yeni mezunların iş gücü piyasasına girişleri artık kolaylaşacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modelini öngören kanun ile birlikte özel istihdam bürolarının faaliyet alanı genişletilecek, geçici iş ilişkisi kurma faaliyeti de bu bürolara verilecek.

Kabul edilen Kanunla birlikte özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması, gençler, kadınlar, uzun süre işsiz kalanlar ile yeni mezunların iş gücü piyasasına girişleri artık kolaylaşacak ve daimi istihdama geçişte önemli bir rol üstelenecek, kayıt dışı ile mücadele konusunda önemli bir adım atılacak, istihdam oranlarının artırılmasında önemli katkı sağlayacak.

AB ve ILO normları dikkate alınarak yapılan düzenlemelerle doğum, askerlik, hastalık gibi durumda işçinin işini kaybetmemesine yönelik bu sürelerde işveren tarafa geçici iş ilişkisi kurma imkanı getirilecek.

Mevsimlik tarım ve ev hizmetlerinin İş Kanunu kapsamına alınarak güvenceli olmaları sağlanacak kanunla işletmelerde arızi ve kısa süreli işler ile ortalama kapasitenin üzerinde öngörülmeyen artışlara yönelik taleplerin kayıt içinde karşılanması imkanı getirilmiş olacak.
Geçici işçiyi çalıştıran işveren tarafından, geçici işçiyi aynı iş için doğrudan istihdam etmesi halinde sahip olacağı çalışma koşullarının altında çalışamayacağının düzenlendiği kanunla, eşit muamele ilkesi güvence altına alınmış olacak.

İşin niteliği dikkate alınıp süre ve kota sınırlamaları getirilen kanunda, kamu kurum ve kuruluşlarında, yer altından maden çıkaran işyerlerinde, grev ve lokavt süresince ve toplu işçi çıkarma durumunda geçici iş ilişkisinin kurulması yasaklandı.

İşverenin işyerine daimi işçi alması durumunda geçici işçilere öncelik verilecek. Geçici işçilerin işyerindeki sosyal hizmetlerden, çalışmadıkları dönemlerde ise özel istihdam bürosundaki eğitim ve çocuk bakım hizmetlerinden faydalanmaları sağlanacak.

Kanunla geçici işçilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesi zorunluluğu getiriliyor.

Özel istihdam bürolarının (ÖİB) geçici iş ilişkisi kurma yetkisi alabilmeleri için başvuru tarihinden önceki 2 yıl süresinde kesintisiz faaliyet göstermeleri ve brüt asgari ücretin en az 200 katı tutarında miktarında teminat vermesi gerekecek.

ÖİB'nin vadesi geçmiş vergi borcu, SGK'ya prim, idari para cezası ve bunlarla alakalı gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması ya da bu borçların ilgili kanunlara göre tecil edilmiş, taksitlendirilmiş veya yeniden yapılandırılmış ve bu durumun devam ediyor olması gerekmektedir.

Özel İstihdam Büroları aracılığıyla yerine getirilecek hizmetlerin suistimal edilmesi durumuna karşılık aracılık faaliyetini yerine getireceklerin, Türk Ceza Kanununda sayılan suçları işlemiş olanların izin alamayacakları ve müflis veya konkordato ilan etmiş olmamaları düzenlendi.

Özel İstihdam Büroları kurma yetkisi, izninin iptal edilmesi, geçici iş ilişkisi kurulan işçi sayısının yüzde onunun ücretinin ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde ödenmemesi durumlarında derhal; kayıt dışı işçi çalıştırdığının tespiti, İş Kanunu'na göre belirtilen sürelere ve eşit davranma ilkesine uyulmadığı takdirde iptal edilecektir.

Özel İstihdam Bürosunun izninin çeşitli sebeplerden dolayı iptal edilmesi veya kapatılması durumunda teminata İŞKUR tarafından el konulacak ve işçi ücretlerinin ödenmesi öncelikli olacaktır.

Evden ve teknolojik araçlar kullanılarak yapılan çalışmalar, iş mevzuatı kapsamına alınıp güvenceli hale getirilecek. Turizm sektöründe çalışanların tüm yıl boyunca istihdamının sağlanmasına yönelik olarak mevcut denkleştirme süreleri 2 ay uzatılacak.

"Defalarca müzakere edildi"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Süleyman Soylu, TBMM oturumunda kanunun kabulünü takiben yaptığı açıklamasında, bu yasal değişiklikleri sosyal taraflarla defalarca müzakerede bulunarak Meclis'e getirdiklerini, Meclis'te de tüm aşamalarda taraflarla mümkün olduğunca mutabakata vararak değişiklikler yaptıklarını belirterek emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

64. Hükümet Eylem Planı'nda, AB ve ILO norm ve standartlarında özel istihdam bürolarının faaliyetlerinin geçici iş ilişkisini de içerecek şekilde genişletilmesi, uzaktan çalışma ve denkleştirme sürelerinin artırılması amaçlarıyla mevzuat düzenlemelerinin tamamlanacağı belirtilmişti.


AA
Son Güncelleme: 07.05.2016 11:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.