Alexa
19 Haziran 2017 Pazartesi 08:50
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği Yayımlandı

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği, 19 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu yönetmelik; Gaziosmanpaşa Üniversitesine bağlı enstitülerde yürütülen yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik programlarından oluşan lisansüstü eğitim ve öğretimi düzenlemek amacıyla yayımlandı.

Yüksek lisans programı, tezli ve tezsiz olmak üzere iki şekilde yürütülebilir. Tezli ve tezsiz yüksek lisans programları arasında geçiş, ilgili yüksek lisans programının başvuru koşullarını yerine getirmiş olmak şartıyla öğrencinin başvurusu, enstitü anabilim/anasanat dalı başkanlığının önerisi ve enstitü yönetim kurulunun onayı ile yapılır. Tezli ve tezsiz yüksek lisans programları arasında geçişler ile ilgili diğer hususlar Senato tarafından belirlenir.

 Üniversite bünyesinde, öğretim elemanı ve öğrencilerin aynı mekânda bulunma zorunluluğu olmaksızın, bilgi ve iletişim teknolojilerine dayalı olarak öğretim faaliyetlerinin planlandığı ve yürütüldüğü lisansüstü uzaktan öğretim programları açılabilir. Uzaktan öğretim programlarının açılabileceği alanlar, uzaktan öğretim yoluyla verilecek dersler, ulusal kredi ile AKTS kredi miktarları, ders materyallerinin hazırlanması, sınavların yapılma şekli, yükseköğretim kurumları arasında bu amaçla yapılacak protokoller ile uzaktan öğretime ilişkin diğer hususlar YÖK tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde yürütülür.

Üniversitede yürütülecek yüksek lisans programlarının adları, öğrenci kontenjanları, başvuru için gerekli belgeler, başvuru ve sınav tarihleri ile varsa diğer koşullar, enstitü anabilim/anasanat dalı kurullarının önerisi, enstitü yönetim kurulunun kararı ve Senatonun onayı ile belirlenir ve Rektörlük tarafından ilan edilir.

 Tezli yüksek lisans programlarına başvurabilmek için adayların;

 Bir lisans diplomasına sahip olmaları veya bu diploma yurt dışından alınmış ise YÖK tarafından denkliğinin kabul edilmiş olması,

 ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılan ALES’ten başvurduğu programın puan türünde en az 55 puana sahip olmaları,

 YÖK tarafından kabul edilen merkezî yabancı dil sınavları veya eş değerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından birine girmiş olmaları,

gerekir.

Tezsiz yüksek lisans programlarına başvurabilmek için adayların bir lisans diplomasına sahip olmaları veya bu diploma yurt dışından alınmış ise YÖK tarafından denkliğinin kabul edilmiş olması gerekir.

 Anabilim/Anasanat dalı başkanlıklarının teklifi, enstitü yönetim kurulunun kararı ve Senatonun onayı ile tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarına başvuru koşullarında YÖK tarafından belirlenen asgari başvuru koşulları dikkate alınarak değişiklik yapılabilir.

 Yüksek lisans programlarına öğrenci kabulünde, tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarına öğrenci kabulü LES puanı, mezuniyet not ortalaması, yabancı dil puanı ve bilim sınavından (yazılı ve/veya mülakat) hangilerinin hangi oranda uygulanacağı ve kabul değerlendirme usulü enstitü yönetim kurulunun önerisi ve Senato kararıyla belirlenir.

Bu Yönetmelikte hüküm bulunmayan hâllerde, 20/4/2016 tarihli ve 29690 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği hükümleri ile YÖK, Senato ve enstitü yönetim kurulu kararları uygulanır.

Yürürlükten Kaldırılan Yönetmelik

10/5/2012 tarihli ve 28288 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gaziosmanpaşa Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Yönetmeliğin tam metni için TIKLAYIN.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

>HALKBANK KPSS ŞARTSIZ 1295 PERSONEL ALIYOR.HAZIRLIK İÇİN TIKLAYINIZ!
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner462