Alexa
14 Haziran 2017 Çarşamba 10:05
Havacılık Bilgi Yönetimi Personeli Lisans Ve Derecelendirme Yönetmeliği Yayımlandı

Türkiye hava sahası içinde havacılık bilgi yönetim hizmetlerini yürüten AIM personeline lisans ve derece verilmesine ilişkin gereklilikleri, lisanslarının yenilenmesi, askıya alınması ve iptaline ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla hazırlanan yönetmelik, 14 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Genel Müdürlük, AIM personelinin seçimi, eğitimi, lisans ve derecelerinin verilmesi ile kayıtların muhafazası işlemlerini yürüten hava seyrüsefer hizmet sağlayıcılarının bu Yönetmelik hükümlerine uygunluğunu denetler.

Temel AIM kursu ve işbaşı eğitimini başarı ile tamamlayan, hava seyrüsefer hizmet sağlayıcısı tarafından yapılan değerlendirme sonucunda çalışacağı AIM birimi için gerekli çalışma saatlerini dolduran, ilgili derece veya dereceleri almaya hak kazanan ve Genel Müdürlükçe oluşturulan komisyon tarafından gerçekleştirilecek lisans sınavında başarılı olan AIM personeli için Genel Müdürlük tarafından lisans düzenlenir.

AIM personelinin mesleğini icra edebilmesi için çalıştığı birimde geçerli derecelerden en az birine sahip olması gerekir.

Temel AIM kursu müfredatı, güncellik ve uluslararası standartlara uygunluk açısından Genel Müdürlük tarafından kontrol edilir ve onaylanır.

 Genel Müdürlük, temel AIM kursu gereklilikleri ve eğitimcinin yeterlilikleri konularında düzenleme yapmaya yetkilidir.

Genel Müdürlük, hava seyrüsefer hizmet sağlayıcının AIM biriminde görevlendirilmiş bulunan AIM personelinin lisansını, 14 üncü madde doğrultusunda süreli olarak askıya alır veya iptal eder.

AIM Personelinin Sorumlulukları

 Geçerli bir AIM lisansına ve 18 inci maddede yer alan sağlık şartlarına uygun sağlık kurulu raporuna sahip olmak.

 Lisansında işlenmiş derecelerin verdiği yetkilere uygun şekilde hizmeti yerine getirmek.

 Mesleki yeterlilik konusunda kuşku oluşması durumunda, hava seyrüsefer hizmet sağlayıcısı tarafından kendisine bildirilen usullere uymak.

 Sahip olduğu derece veya derecelerin verdiği yetkiyi kullanmak.

AIM hizmeti vermesine engel olabilecek her türlü sağlık sorununu AIM ekip sorumlusuna bildirmek.

 AIM hizmetinin ifasına ilişkin yaşanılan ve hava seyrüsefer emniyetine etki eden her türlü olayı görev rapor formlarına kaydetmek ve üstlerini durumdan haberdar etmek.

 AIM personelinin sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda 14 üncü madde kapsamında gerekli işlemler yapılır.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!! TIKLAYINIZ
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.