Alexa
16 Temmuz 2017 Pazar 10:59
Kamu İhale Kurumu Personeli Görevde Yükselme Yönetmeliğine Yeni İbareler Eklendi

Kamu İhale Kurumu personelini yakından ilgilendiren bir yönetmelik bugün tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan yönetmelikte Kamu İhale Kurumu personeli görevde yükselme yönetmeliğinin değiştiği ifade edildi. Söz konusu yönetmeliğe ilişkin detayları ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

Kamu İhale Kurumu görevde yükselme yönetmeliğinde yapılan değişiklikler kapsamında sadece yazılı görevde yükselme sınavı yapılırken artık yazılı ve sözlü ibaresi eklenmiştir. Ayrıca değişiklik yapılan yönetmelik kapsamında Görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle atanacakların yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.

Yapılan değişiklik kapsamında Yazılı sınav, bu sınava ilişkin konu başlıklarına duyuruda yer verilmek suretiyle, Kurumca belirlenecek konularda yapılır. Ayrıca söz konusu Görevde Yükselme Sınavı Kamu İhale Kurumunun dışında başka bir kurum tarafından yaptırılabilir. Bu kurumlar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına, Milli Eğitim Bakanlığına, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürlüğüne veya yükseköğretim kurumlarından biri olabilir. Yazılı sınav, yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Yazılı sınavda en az altmış puan alanlar başarılı sayılacaklardır.

Yayımlanan yönetmelikte sözlü sınav için ise şu değişiklikler yapıldı;

Sözlü sınav

MADDE 16/A - (1) Yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının beş katına kadar aday sözlü sınava alınır. Son adayla aynı puana sahip olan personelin tamamı sözlü sınava alınır.

(2) Sözlü sınavda ilgili personel, sınav kurulunun her bir üyesi tarafından;

a) Sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi,

b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,

Devam Ediyor

Devamı

c) Liyakati, temsil kabiliyeti, tutum ve davranışlarının göreve uygunluğu,

ç) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,

d) Genel kültürü ve genel yeteneği,

e) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, esas alınarak yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Her üyenin vermiş olduğu puanların aritmetik ortalaması alınarak personelin sözlü sınav puanı tespit edilir. Sözlü sınavda yüz üzerinden en az yetmiş puan alanlar başarılı sayılır."

MADDE 5 - Aynı Yönetmeliğin 17 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "sözlü sınava ilişkin hükümleri hariç olmak üzere" ibaresi yürürlükten kaldırılmış ve ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"(2) Unvan değişikliği yazılı sınavı, Kurumca belirlenecek görev alanları ve atama yapılacak görevin niteliğine ilişkin konularda, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürlüğü veya yükseköğretim kurumlarından birine yaptırılır."

MADDE 6 - Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Başarı puanı, yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması esas alınmak suretiyle tespit edilir ve Kurumun resmi internet sitesinde ilan edilir."

MADDE 7 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 8 - Bu Yönetmelik hükümlerini Kamu İhale Kurumu Başkanı yürütür.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Son Güncelleme: 16.07.2017 16:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner493