Kamu Kurumlarında Engelli Personel Çalıştırma Oranı Yüzde 3'ten Daha Fazla Olamaz Mı?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 53'ncü maddesinde yer alan "Engelli personel çalıştırma yükümlülüğü" kapsamında yüzde 3 olarak belirtilen engelli personel çalıştırma oranı neden artırılmıyor sorusu akıllara geliyor. Peki bu konuda bir iyileştirme yapılamaz mı?

MEVZUAT 01.10.2018, 14:51 18.01.2019, 23:22 Kerim Solak
Kamu Kurumlarında Engelli Personel Çalıştırma Oranı Yüzde 3'ten Daha Fazla Olamaz Mı?

Kamupersoneli.net olarak "657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu" kapsamında detayları paylaşmaya devam ediyoruz.

Mevzuat gereğince 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun "53'ncü" maddesinde yer alan "engelli personel çalıştırma yükümlülüğü" incelendiğinde kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan personel kadrosunda engelli personel çalıştırma oranın yüzde "3" olduğu görülüyor.

Bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşlarının 657 sayılı Kanun baz alınarak çalıştırdıkları personel kadrosunda toplam dolu kadro sayısının dikkate alındığı ifade edilerek bu sayının yüzde 3'ten yukarı çıkarılıp, çıkarılmayacağı merak konusu olmuş durumda.

EKPSS'nin, Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik kapsamında çalışmalarda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın başta olarak Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan “Protokol” hükümlerine kapsamında ÖSYM tarafından hazırlanan bir sınav sitemi olduğu biliniyor.

Ancak Mevzuat kapsamında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun "53'ncü maddesinde yer alan "engelli personel çalıştırma yükümlülüğü" incelendiğinde üst kısımda yer alan bakanlıkların bir araya gelerek bu oranın yüzde 3 üzerinde bir artış yapabilmeleri konusunda bir çalışma gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Zira görülüyor ki; kamu kurum ve kuruluşları tarafından yayımlanan ilanlarda alımları yapılacak olan personel kadrolarında EKPSS kapsamında alımların az ve yeterli olmadığı görülmektedir.

Yüzde 3 olarak belirtilen engelli personel çalışıtırma oranı bu sayede bir artış yaşayabilir.

Atama bekleyen binlerce EKPSS adayı varken süreç hakkında en azından bir açıklama yapılarak yüzde 3 üzerinde bir artışın gerçekleştirilebileceği veya yapılan çalışmalarda hangi sonuçlar ele alınıyor ise detaylar paylaşılmalıdır.

EKPSS atamaları ve EKPSS hazırlığına yönelik olarak detaylar paylaşılması süreci derinden etkileyebilecek güçtedir...

Yorumlar (0)