Kamuda Bazı Kadrolara Atama İçin Cumhurbaşkanlığından İzin Alınacak

Bugünkü Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlandı. Bu genelge kapsamında kamudaki bazı kadrolara atamalar için Cumhurbaşkanlığından izin alınacağı ifade edildi. Detaylar haberimizde… 

MEVZUAT 12.09.2018, 09:09 12.09.2018, 10:18
Kamuda Bazı Kadrolara Atama İçin Cumhurbaşkanlığından İzin Alınacak

Resmi Gazete’nin 12 Eylül 2018 tarihli sayısında Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlandı. Bu genelge kapsamında kamu kurumlarındaki bazı atamalar için Cumhurbaşkanlığından izin alınacağı ifade edildi. 

Konu ile ilgili olarak genelgede 657'nin istisnai kadroları düzenleyen 59. maddesinde sayılan unvanlara ve 61/A'da sayılan Bakan Müşaviri kadrolarına yapılacak atamalarda Cumhurbaşkanlığından izin alınacağı ifade edildi.

PERSONEL ATAMA GİRİŞ SINAVLARI İÇİN USUL VE ESASLAR BELİRLENDİ

Söz konusu genelgede Kamu kurum ve kuruluşlarınca açıktan veya naklen yapılacak personel atamaları ile mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan personel için düzenlenecek giriş sınavları hakkında usul ve esaslar belirlendi. Yayımlanan genelgeye göre usul ve esaslar şöyle:

ATAMALAR İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞINDAN İZİN ALINACAK

1. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 59 uncu ve 61/A maddelerine göre yapılacak açıktan atama işlemleri için Cumhurbaşkanlığından izin alınacaktır.

2. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında (Türkiye Büyük Millet Meclisi idari Teşkilatı, Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı hakim ve savcı adayları, Sayıştay Başkanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin "Ortak Hükümler" bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendi ve ek 41 inci maddesinde sayılanlar ile kendi özel mevzuatları uyarınca mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınacak personel için kurumlarca yapılacak özel yarışma sınavları açılmadan önce Cumhurbaşkanlığından izin alınacaktır.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (2)
Ali desideroooo 1 yıl önce
Bu ne demek şimdi kpss den aldığım 92 puanla inşaaat mühendisi aranamıyor muyum
adnan 1 yıl önce
Anlamadım şimdi belediyeler izinmi alacak atama yapmak için ?