07 Kasım 2019 Perşembe 08:14
Kamuya İlk Defa Atanacaklara Yapılan KPSS Yönetmeliği Değişti

Resmi Gazete'nin 7 Kasım 2019 tarihli sayısında Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Kararında "Ekli "Kamu Görevlerine tik Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"in yürürlüğe konulmasına, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri gereğince karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

YÖNETMELİĞİN DETAYLARI

18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci fıkrasına birinci cümleden sonra gelmek üzere yeni ibareler eklendi.  Bu bağlamda birinci cümleden sonra şu ibare eklenmiştir:

"Ancak, öğretmen adayları için KPSS'de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıldır."

Ayrıca aynı Yönetmeliğin geçici 10 uncu maddesinden sonra gelmek üzere geçici madde eklendi. Geçici maddede şu ifadelere yer verildi:

"GEÇİCİ MADDE 11- Öğretmen adaylarının 2018 ve 2019 yıllarında elde ettikleri KPSS sonuçlan hakkında, 11 inci maddenin bu maddenin yayımı tarihinden önceki hükmünün uygulanmasına devam edilir."

YÖNETMELİĞİN İLGİLİ MADDELERİ 

Söz konusu yönetmeliğin 10 ve 11. maddeleri ise şöyle:

Madde 10- KPSS, ÖSYM tarafından yapılır. Başvuruların alınması, sınavın uygulanması ve değerlendirilmesi ÖSYM tarafından gerçekleştirilir.

KPSS sonuçları, elektronik ortamda DPB’ye bildirilir ve adayların adreslerine posta ile gönderilir. Sınav sonuçları ayrıca diğer iletişim araçları ile de duyurulabilir. KPSS’nin geçerlilik süresi

Madde 11- (Değişik: 25/1/2016-2016/8434 K.) KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. (Mülga ikinci cümle: RG-15/8/2018-30510 – CK-25/1 md.) (…) Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarınının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.