Kaymakam Olma Şartlarında Düzenleme Yapıldı

Kaymakam adaylığı şartlarında düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemede önemli değişiklerde yapıldı. Buna göre mezun olunması gereken bölümlere yenileri eklendi. Peki bu bölümler hangileri? Detaylar haberimizde...

MEVZUAT 15.07.2018, 15:29 15.07.2018, 15:53
Kaymakam Olma Şartlarında Düzenleme Yapıldı

Kaymakam adayı şartlarında önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan değişikliklere göre mezun olunması gereken bölümlere yenileri eklendi. Buna göre detayları kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz.

KAYMAKAMLIK ŞARTLARI DEĞİŞTİ

Konu ile ilgili olarak kaymakam adaylarının 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanununda belirtilen şartlar yanında, yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin şu alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekecek:

"uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat"

Ayrıca bu maddenin uygulanması için usul ve esaslar İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılacak olan yönetmelikle düzenlenecektir.

RÜTBE VE TERFİLERDE DE DÜZENLEME

Rütbe terfileri hakkında da düzenleme yapıldı. Yapılan düzenleme kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinde asteğmen-albay arasındaki rütbe terfileri ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarında astsubaylığa ve subaylığa terfiler ilgili bakanlarca yapılacak.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (7)
Salih taş 1 yıl önce
35 yaş sınırı kalksın
Ahmet 1 yıl önce
35 yaşı şartı kalkmadıktan sonra boş
ibraham 1 yıl önce
35 şartı kalkmalı
Binnur Uzan 1 yıl önce
Kesinlikle yaş sınırının kalkması lazım.
Nurgül 4 ay önce
Bende magdurum kesinlikle yas sınırı kalkmalı büyük haksızlık
Burak yaman 3 ay önce
Yaş sınırı kalkarsa bizler için de yeni bir azim olur yetkililer bununla ilgili düzenleme yapsalar öğretmenlikte olduğu gibi o zaman engeller ortadan kalkar
Binnur Uzan 1 yıl önce
Kesinlikle yaş sınırının kalkması lazım.