Maaşı olduğundan düşük gösterilen çalışanlar ne yapabilir?

Çalışanlar gerçek maaşları bordroya yansıtılmayarak asgari ücretten gösterildiğinde pek çok kayıp ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Maaşı olduğundan düşük gösterilen çalışanlar bu konuda neler yapabilir, işvereni bekleyen yaptırımlar nelerdir? İşte pek çok çalışanı ilgilendiren sorunun cevabı...

MEVZUAT 21.02.2019, 11:56 probil
Maaşı olduğundan düşük gösterilen çalışanlar ne yapabilir?

Bordrosunda gerçek maaşı değil de asgari ücret miktarı gösterilerek kayıp yaşayan çalışanlar bu konuda neler yapabileceklerini merak ederken, kayıplarını nasıl telafi edebileceklerini de öğrenmek istiyor. İşte detaylar...

MAAŞI ASGARİ ÜCRETTEN GÖSTERİLENLER NE YAPMALI?

Maaşları olduğundan düşük gösteren işverenler hem devletten vergi kaçırmış hem de çalışanlarının geleceğinden çalmış oluyor. Hem ileride alacağı emekli maaşı azalan hem de kıdem ve ihbar tazminatı bakımından kayıp yaşayan çalışanların önünde bir kaç yol bulunuyor.

İşini kaybetmekten korkan çalışanlar ALO 170 ya da CİMER vasıtasıyla şikayette bulunabilirler. Bu şekilde yapılan teftişler sonucu işveren hem ceza alır hem de o andan itibaren gerçek maaşları göstermek zorunda kalır.

Çalışanlar noter vasıtasıyla dilekçe göndererek işverenden bu durumu düzeltmesini isteyebilirler. Bu durumdaki çalışanın kıdem ve ihbar tazminatlarını alarak haklı gerekçeyle feshi yapma hakkı bulunur. Ayrıca gerçek maaşını tespit ettiren çalışanlar bu tazminatlarını asgari ücret değil de gerçek maaşları üzerinden alabilirler. Bu durumda gerçek maaşı gösteren belgelerin çalışanın elinde olması önemlidir.

Yorumlar (1)
Ahmet kılıç 5 ay önce
İstiyorum