15 Eylül 2017 Cuma 08:25
MEB Anadolu Lisesinin Açılmasında Nüfus Şartını Kaldırdı
banner724

15 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete'nin sayısında, Milli Eğitim Bakanlığı kurum açma, kapatma ve ad verme yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair bir yönetmelik yayımlandı.

Yapılan Değişiklik

Eski hükümde en 10 bin en az 20 bin ibareleri yer alıyordu. Ancak yeni yayımlanan hüküm ile;

Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve mesleki/teknik Anadolu lisesi açılmasında aranan en az 10 bin veya 20 bin nüfus şeklindeki şartları kaldırdığı bildirildi.

Ancak, Fen Bilimler, Sosyal Bilimler, Güzel Sanatlar, Spor Lisesi açılabilmesi için nüfus şartı arayan yönetmelik hükümleri korundu.

Yayımlanan yönetmeliğe göre;

24/6/2017 tarihli ve 30106 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Bakanlıkça Açılır ve Aynı Usulle Kapatılır

Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları, il millî eğitim müdürlüğünün teklifi ile valilikçe planlanır ve toplu inha listesi nisan ayı sonuna kadar Bakanlığa gönderilerek Bakanlıkça açılır ve aynı usulle kapatılır. Ayrıca Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, çok programlı Anadolu lisesi ve mesleki eğitim merkezinin açılması ve kapatılması; ihtiyaca binaen valilik teklifine bağlı olarak Bakanlıkça sağlanır. Bu sayılanlar dışında kalan kurumlar ile imam hatip ortaokullarının pansiyonları ve yatılı bölge ortaokulları valiliğin teklifi, ilgili genel müdürlüğün uygun görüşü üzerine Bakanlıkça açılır ve aynı usulle kapatılır.

Okulların Açıklaması Valilik Teklifi İle Bakanlık Tarafından Gerçekleştirilir

Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrası, beşinci fıkrası ile altıncı fıkrasının (ç) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Anadolu lisesi açılabilmesi için; 9 uncu sınıfa kayıt olacak en az 2 şube mevcudunda öğrenci, binada en az 8, en fazla 40 derslik bulunması gerekmektedir. Okulun açılması; ihtiyaca binaen valilik teklifine bağlı olarak Bakanlıkça sağlanır.

Anadolu imam hatip lisesi açılabilmesi için; öğretim binasında en az 8 derslik, öğretim binası içinde veya bahçesinde uygulama mescidi ya da mescit yerinin olması,  geleneksel/görsel sanatlar atölyesi, mûsikî/müzik dersliği bulunması gerekmektedir. Okulun açılması; ihtiyaca binaen valilik teklifine bağlı olarak Bakanlıkça sağlanır.

Okulun açılması; ihtiyaca binaen valilik teklifine bağlı olarak Bakanlıkça sağlanır.

Yönetmelik Metni İçin TIKLAYIN

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Son Güncelleme: 08.02.2019 16:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.