Alexa
29 Aralık 2017 Cuma 08:58
Organize Sanayi Bölgesi Yer Seçimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
Kamu Personeli

Organize Sanayi Bölgesi yer seçimine ilişkin  yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete'nin 29 Aralık 2017 tarihli sayısında yayımlandı. Yönetmelik değişikliğine ilişkin yayımlanan yönetmelikte birçok madde hakkında değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğe ilişkin tüm detayları ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

Bugün yayımlanan Resmi Gazete'de Organize Sanayi Bölgesinde yer seçi hakkında yönetmelikte değişiklik yapıldığına dair yönetmelik yayımlandı. Söz konusu yönetmelik "Organize Sanayi Bölgeleri Yer Seçimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" başlığı ile paylaşıldı.

Söz konusu yönetmelikte mevcut yönetmeliğin 5. maddesi, 19. maddesi ve 20. maddesinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik kapsamında söz konusu yönetmelikte "18/11/2015 tarihli ve 29536 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Organize Sanayi Bölgeleri Yer Seçimi Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“h) Yatırımcı ön talep formu: İçeriği Bakanlıkça belirlenen ve Ek-2’de örneği verilen formu,” ifadelerine yer verildi.

YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

YER SEÇİMİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Yer seçimine ilişkin yapılan değişiklikler ise şöyle oldu:

Konu ile ilgili olarak yayımlanan yönetmelikte "MADDE 5 – (1) OSB kurmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerce, yatırımcı ön talep formlarını da içeren OSB bilgilendirme raporunun hazırlanarak valilik uygun görüşü ile birlikte yer seçimi talebinin Bakanlığa intikalini müteakip Bakanlık tarafından ön değerlendirme yapılır.

(2) Yer seçimi talebinde öneri alan bulunması durumunda söz konusu alan için;

a) İl özel idaresinin,

b) Belediye sınırları veya mücavir alan sınırları içerisinde olması halinde ilgili  belediye/belediyelerin, olumlu görüşünün alınması, sayısal koordinatların belirlenmesi ve havadan görüntülerin alınması gerekir.

(3) Yeni bir OSB ya da ilave alan yer seçimi talebinin değerlendirmeye alınabilmesi için il genelindeki ihtisas OSB’ler hariç diğer OSB’lerde bulunan toplam sanayi parsellerinin en az %75’inde üretim veya inşaata başlanmış olması gerekir.

(4) Aynı sektör grubunu içeren ihtisas OSB’ler için de üçüncü fıkradaki oranlar aranır.

(5) Yatırımcı ön talep formlarının değerlendirilmesi sonucunda, yatırımcı potansiyeli dikkate alınarak Bakanlıkça uygun görülen OSB’ler ile özel OSB taleplerinde üçüncü fıkradaki oran aranmaz.” ifadelerine yer verildi.

Yer Seçimi Komisyonuna Gönderilecek Kurumlar Listesi İçin TIKLAYIN.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.