Alexa
28 Aralık 2017 Perşembe 08:37
Resmi Gazete'de Yayımlandı: Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde Değişiklik Yapıldı
Kamu Personeli

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında avukatlık asgari ücret tarifesinde değişiklik yapılmasına ilişkin tarife yayımlandı. Yayımlanan asgari ücret değişikliği tarifesine göre mevcut durumdaki asgari ücret tarifesinin 17. ve 22. maddesinin değiştirildiği ifade edildi. Söz konusu asgari ücret tarifesi hakkında tüm detayları ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

Resmi Gazete'nin 28 Aralık 2017 tarihli sayısında Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tarife yayımlandı. Yayımlanan tarifeye göre mevcut durumdaki tarifenin 17. maddesi ve 22. maddesinde değişiklik yapılmıştır. Bunun yanı sıra aynı tarifenin ekinde yer alan Avukatlık Ücret Tarifesinin birinci kısmının ikinci bölümünün 6. satırının da değiştirildiği ifade edilmiştir. Bununla birlikte avukatlık ücret tarifesinin ikinci bölümünün 7. satırında da değişiklik yapıldığı ifade edildi. Konu ile ilgili olarak tüm detayları kamupersoneli.net olarak ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

DEĞİŞTİRİLEN 17. MADDE

Yapılan değişiklikler kapsamında Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 17. maddesin "(2) Sigorta Tahkim Komisyonları, vekâlet ücretine hükmederken, Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde asliye mahkemeleri için öngörülen ücretin altında kalmamak kaydıyla Tarifenin üçüncü kısmına göre avukatlık ücretine hükmeder. Tarifenin üçüncü kısmına göre nisbi avukatlık ücretine hükmedilen durumlarda da talebi kısmen ya da tamamen reddedilenler aleyhine tarifeye göre hesaplanan nisbi ücretin beşte birine hükmedilir. Ancak hesaplanan miktarın maktu ücretin altında kalması halinde maktu ücrete hükmedilir. Konusu para ile ölçülemeyen işlerde, Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde asliye mahkemeleri için öngörülen maktu ücrete hükmedilir. Sigorta Tahkim Komisyonlarınca hükmedilen vekalet ücreti, kabul veya reddedilen miktarı geçemez.” şeklinde değiştirilmiştir.

DEĞİŞTİRİLEN 22. MADDE

Resmi Gazete'de yayımlanan tarifede aynı tarifenin 22. maddesinin de değiştirildiği ifade edildi. Buna göre Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 22. maddesi "İhtiyari dava arkadaşlığının bir türü olan seri davalar ister ayrı dava konusu yapılsın ister bir davada birleştirilsin toplamda onbeş dosyaya kadar açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam avukatlık ücretine, toplamda altmış dosyaya kadar açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam ücretin %60’ı oranında avukatlık ücretine, toplamda yüzelli dosyaya kadar açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam ücretin %50’si oranında avukatlık ücretine, toplamda yüzelliden fazla açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam ücretin %30’u oranında avukatlık ücretine hükmedilir. Duruşmalı işlerde bu şekilde avukatlık ücretine hükmedilmesi için dosyaya ilişkin tüm duruşmaların aynı gün aynı mahkemede yapılması gerekir" şeklinde değiştirilmiştir.

İKİNCİ BÖLÜMÜN 6. SATIRINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİK 

Avukatlık Ücret Tarifesinin birinci kısmının ikinci bölümünün 6. satırında da değişiklik yapıldı. Bu kapsamda yapılan değişikliklerle ikinci bölümün 6. satırında avukatlık ücretinin tarifenin üçüncü kısmına göre hesaplanacağı ifade edildi ve yapılacak işin ücreti miktarı maktu ücretin altında ise maktu ücretin 360 TL olacağı ifade edildi.

İKİNCİ BÖLÜMÜN 7. SATIRINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİK

Avukatlık Ücret Tarifesinin ikinci kısmının ikinci bölümünün 7. satırında da değişiklik yapıldı ve bu değişiklik kapsamında 7. Sulh Hukuk Mahkemelerinde takip edilen davalar için 850 TL belirlenmiştir.

YAYIMLANAN TARİFENİN DETAYLARI

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 28.12.2017 10:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CAFER 2017-12-28 10:19:49

sulh hukuk mahkemelerinde takip edilen davalar için 990 lira olan tarife 850 liraya indirilmi̇ş