Resmi Gazete'de Yayımlandı: Dernekler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Dernekler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına ilişkin Yönetmelik yayımlandı. Bu yönetmeliğin detayları ise haberimizde...

MEVZUAT 01.10.2018, 08:49 18.01.2019, 23:29
Resmi Gazete'de Yayımlandı: Dernekler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Resmi Gazete'nin 1 Ekim 2018 tarihli sayısında Dernekler Yönetmeliğinin değiştirilmesine ilişkin bir yönetmelik yayımlandı. 

Yayımlanan "Dernekler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" başlıklı yönetmeliğin detaylarını kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz...

BEYANNAME SÜRESİ BEKLENMEDEN ÜYELİK İŞLEMLERİ SİSTEME İŞLENECEK

Yayımlanan yönetmelikte asıl yönetmeliğin 83. maddesine yeni bir fıkra eklendiği ifade edildi. Buna göre beyanname süresi beklenmeden üye kabul etme ve üye çıkarma işlemlerinin Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) üzerinden bildirileceği ifade edildi. 

Bu konu hakkındaki fıkrada "1.2.Gerçek Kişi Üyelerin:” ve “1.3.Tüzel Kişi Üyelerin:” alt başlıklı tablolarında belirtilmesi istenilen bilgiler, dernek üyeliğine kabul edilme veya üyelikten çıkma ya da çıkarılma veya üyeliğin kendiliğinden sona ermesi durumlarında, birinci fıkrada belirtilen beyanname verme süresi beklenmeksizin işlem tarihini izleyen 30 gün içinde Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) üzerinden bildirilir. DERBİS kullanıcısı olmayan dernekler bu bilgileri aynı usul ve süre içinde mülki idare amirliğine yazılı olarak bildirirler" ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)