17 Mayıs 2018 Perşembe 10:27
Resmi Gazete'de Yayımlandı: Maliye Bakanlığında Dikkat Çeken Değişiklikler
Kamu Personeli

Maliye Bakanlığı personellerini ilgilendiren bazı yönetmelik değişikliğine ilişkin yönetmelikler bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikler "Maliye Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", "Maliye Bakanlığı Personelinin Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" başlıkları ile paylaşıldı. 

Söz konusu yönetmeliklerin detaylarını kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz. 

YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Maliye Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte yazılı sınav ibaresinin yanına sözlü sınav ibaresi de eklendi.  Söz konusu yönetmelik kapsamında yazılı sınav, sınav sonuçlarının duyurulması, sözlü sınav ve sözlü sınavın duyurulması, başarı puanı, üst görevlere hazırlama konuları hakkında hükümlere yer verildi.

Yayımlanan yönetmelikte yazılı sınavda en az altmış puan alanların başarılı sayılacağı, sınav sonuçlarının sınavı düzenleyen merkez birimi veya defterdarlık tarafından resmi internet sitesinde yayımlanacağı ifade edildi.

AİLE BİRLİĞİ MAZERETİNE İLİŞKİN DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Maliye Bakanlığı Personelinin Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte ise toplam 7 madde yayımlandı. Yayımlanan maddelerde yer değiştirme sureti ile atama yönetmeliğindeki "kesintisiz son üç yıl" ibaresinin "başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün" şeklinde değiştirildiği ifade edildi.

Söz konusu yönetmelikte "Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere" ve amu personeli olarak çalıştığına veya atanmayı talep ettiği yerde eşinin kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak halen çalıştığına ya da dördüncü fıkranın (e) bendinde sayılan görevlerde bulunduğuna ilişkin belgeyi Bakanlığa ibraz etmekle yükümlüdür" ifadeleri yer alıyordu. Yapılan değişiklik ile bu ibareler değişti. Bu ibarelerin yerine "başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün"  ibresi getirildi.

ESKİ YÖNETMELİKTEKİ 18. MADDE KALDIRILDI

Ayrıca yapılan değişikliklerde eski yönetmelikten 18. maddenin kaldırıldığı ifade edildi. Peki kaldırılan 18. maddede hangi ibarelere yer verilmişti. 18. maddede yer alanlar şöyle oldu:

a) Kendisinin veya eşinin son 20 yıl içinde nüfusa kayıtlı oldukları il ve bu il'e bağlı ilçelere,

b) Nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte, kendisinin veya eşinin en az 15 yıl süre ile devamlı olarak ikamet ettikleri veya hizmetini olumsuz yönde etkileyecek maddi ilişkisinin bulunduğu il ve bu il'e bağlı ilçelere, atanamaz.

(Değişik fıkra: 03/04/2008 - 26836 S. R.G. Yön./12. md.) TARİHÇE Ancak, son genel nüfus sayımına göre; ekli (1) sayılı cetvelde 4, 5 ve 6 ncı bölgeler kapsamında belirlenen il merkezleri ile bunlara bağlı ilçe merkezlerinden nüfusu 50.000'i aşan yerlere, diğer bölgeler kapsamındaki il veya ilçe merkezlerinden ise nüfusu 200.000'i aşan yerlere yapılacak atamalarda yukarıdaki fıkra hükmü uygulanmaz.

Bu hükmün uygulanmasında, Büyükşehir Belediyesi olan illerde il merkezi ile Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki ilçe nüfusları birlikte değerlendirilir.

18. MADDENİN SON FIKRASI YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILDI

Tüm bunların yanı sıra yapılan değişiklikler arasında 22. maddenin son fıkrasının yürürlükten kaldırıldığı ifade edildi. Buna göre "Yönetmeliğin 18 inci maddesi hükmü, Defterdar yardımcıları hakkında da uygulanır." ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

25. MADDEDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Ayrıca Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine ilişkin yönetmelikte 25. maddenin son fıkrasının yürülükten kaldırıldığı ifade edildi. Bu fıkrada ise "Yönetmeliğin 18 inci maddesi hükmü, muhakemat müdürleri ve yardımcıları hakkında da uygulanır" ifadeleri yer alıyordu.

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 12.02.2019 18:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.