Resmi Gazete'de Yayımlandı! Sözleşmelerde TL'ye Geçişin Detayları Belli Oldu!

6 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete'de Yayımlanan Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Karara İlişkin Tebliğ'de değişiklik yapılmasını içeren tebliğe göre sözleşmelerde TL'ye geçilmesiyle alakalı olarak detaylar netlik kazandı. İşte detaylar.

Resmi Gazete'de Yayımlandı! Sözleşmelerde TL'ye Geçişin Detayları Belli Oldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, 6 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Karara İlişkin Tebliğ'e göre sözleşmelerde TL'ye geçilmesinin ayrıntıları netleşti.

Türkiye'de yerleşik olan kişilerin, kendi aralarında karar verecekleri; gayrimenkul satışları, kiramala sözleşmeleri ile iş ve hizmet sözleşmelerinde sözleşme bedellerinin ve bu sözleşmelerden meydana gelen diğer ödeme yükümlerine göre döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramayacakları duyuruldu.

Türkiye Cumhuriyeti ile vatandaşlığı olmayan Türkiye'de yerleşik kişilerin taraf oldukları iş sözleşmelerinde kamu kurumları ile kuruluşlarının TSK güçlendirme vakfı şirketlerinin taraf oldukları gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama dışarısında bulunan sözleşmelerde kamu kurum ve kuruluşlarının taraf olduğu döviz cinsinden veya dövize endeksli ihaleler, sözleşmeler ve milletlerarası antlaşmaların ifası kapsamında olacağı ifade edildi.

Diğer yandan, yüklenicilerin üçüncü taraflarla akdedeceği gayrimenkul satış, gayrimenkul kiralama ve iş sözleşmeleri dışında kalan sözleşmelerde, Hazine ve Maliye Bakanlığının gerçekleştirdiği işlemlerle ilgili olarak bankaların taraf olduğu sözleşmelerde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabileceği belirtildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 11:25
YORUM EKLE