27 Eylül 2017 Çarşamba 08:39
Resmi Gazete'de Yayımlandı: TYP Personelinin Çalışma Süresi Uzatıldı

27 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile 12 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin 63 üncü maddesinin birinci fıkrası değiştirildi.

TYP UYGULAMASI

Kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile yapılan işbirliğinde sadece katılımcılara ödenmesi gereken zorunlu giderler karşılanır. Bir katılımcı TYP’den en fazla yirmi dört ay yararlanabilir.

67 nci maddede yer alan katılım şartları ve ilgili mevzuatta belirlenen diğer tüm şartlara ilişkin bilgi ve belge kontrolünden yüklenici sorumludur. Yüklenicinin bu sorumluluğunu yerine getirmemesinden dolayı oluşabilecek her türlü fazla veya yersiz ödeme yükleniciden yasal faizi ile birlikte tahsil edilir.

TYP'NİN SONLANDIRILMASI

Düzenlenen TYP’lerde, yüklenici kurumun katılımcılar için vergi ve sosyal güvenliğe ilişkin ödemeleri ilgili kurumlara yapmaması durumunda yükleniciye süreli ihtarda bulunulur. Verilen süre içerisinde ilgili ödemelerin yapılmaması durumunda yüklenici kurum ile düzenlenen tüm TYP’ler sonlandırılarak yüklenici ile otuz altı ay süreyle bu Yönetmelik kapsamında kurs ve programlar düzenlenemez.

TYP, sözleşmede belirlenen sürenin tamamlanmasıyla sona erer. Başlangıçta sözleşmede belirlenen TYP süresi sonradan uzatılamaz.

TYP KAPSAMINDA YAPILAN ÖDEMELER

Aylık hak ediş, cari ay boyunca programa katılım sağlanan toplam saat veya gün esas alınarak düzenlenir. Hak ediş belgelerine maaş bordrosu eklenerek il müdürlüğüne teslim edilir.

Katılımcı ödemelerine ilişkin istihkaklara ait belgelerin il müdürlüğüne gönderilmesini müteakip, giderler Kurum tarafından yüklenicinin hesabına aktarılır.

Düzenlenen TYP’lerde yüklenici kuruma yapılan ödemelerden yüklenici kurum gerekli ödemeleri yaptıktan sonra fazla tutar kalması halinde, söz konusu tutarı Kuruma iade eder.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI OKULLARDA TYP DÜZENLENEBİLİR

2017-2018 ve 2018-2019 eğitim öğretim yıllarında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okulların güvenliğinin sağlanmasına yönelik Toplum Yararına Program düzenlenebilir. Bu şekilde düzenlenecek programlarda 65 inci maddenin birinci fıkrası hükümleri ve dördüncü fıkrasında yer alan belirli bir mesleğe yönelik TYP’lerin değerlendirilmeye alınmayacağına yönelik hüküm uygulanmaz.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli
Son Güncelleme: 27.09.2017 10:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2018 2018-12-07 17:40:23

Uzatıldı mi

Avatar
Grzeli 2018-11-24 19:05:31

Typ programından 6 aylık ise basladım 1 ay imiz kaldı uzatılması olucakmi acaba sözleşme li olsa daha iyi olur sürekli 6 ay çalış çık 3 ay bekle 9 ay çalış sonra bekle nasıl kadro verildi 1gun çalışanlar bile geçti bizlerde istiyoruz

Avatar
İbrahım..yıldız 2018-10-22 13:52:36

Sözleme.istıyoruz

Avatar
Filiz torun 2018-09-27 18:05:59

Typ kapsamında ise başladım son 3 ayı doldurmadıgımdan dolayı 10 gün çalıştırıp çıkartacaklar çok mağdur oldum madem öyle kuraya almamaları lazım ozman kurada cıktıgıma göre bakımı aramak benim hakım 9 ay hakımı kulanmak istiyorum yedekde beklemeleri lazım di yardımcı olun lütfen !