Seçimlere Katılacak Partilere İlişkin Karar Resmi Gazete'de Yayımlandı

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında, Yüksek Seçim Kurulu'nun 4 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine katılacak partilere ilişkin kararı yayımlandı. Söz konusu kararın detaylarını siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

MEVZUAT 23.04.2018, 05:00
Seçimlere Katılacak Partilere İlişkin Karar Resmi Gazete'de Yayımlandı

Erken seçim kararının alınmasının ardından gözler Yüksek Seçim Kurulu'na çevrilmişti. YSK'nın erken seçimlere katılacak partilere ilişkin kararı gündemde oldukça konuşulmuş ve önemli gelişmeler yaşanmıştı. 

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçime katılacak partilere yönelik alınan karar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. 

YSK KARARI RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından alınan genel seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihine yapılacağı bildirildi. Söz konusu seçimlere yönelik yayımlanan kararda, seçimlere katılma yeterliliğini taşıyan siyasi partilerin tespiti hususunda 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun ilgili hükümlerinin uygulanacağı aktarıldı. 

Seçimlere Katılabilecek Partilere İlişkin Karar

A-) 298 sayılı Kanun’un 14. maddesinin onbirinci fıkrası ile 2820 sayılı Kanun’un 20. ve 36. maddelerine göre, illerin en az yarısında oy verme günü olan 24 Haziran 2018 tarihinden en az altı ay öncesi itibariyle teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olan siyasi partilerin (alfabetik sıralamaya göre);

1. Adalet ve Kalkınma Partisi, 2. Bağımsız Türkiye Partisi, 3. Büyük Birlik Partisi, 4. Cumhuriyet Halk Partisi, 5. Demokrat Parti, 6. Halkların Demokratik Partisi, 7. İyi Parti 8. Milliyetçi Hareket Partisi, 9. Saadet Partisi, 10. Vatan Partisi olduğu,

B-) Diğer partilerin ise genel kongre veya teşkilatlanma koşulunu yerine getiremedikleri, dolayısıyla 298 sayılı Kanun’un 14. maddesinin onbirinci fıkrasında öngörülen nitelikleri kazanamadıkları, saptanmıştır.

II- Ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu olan partilerin; 1- Adalet ve Kalkınma Partisi, 2- Cumhuriyet Halk Partisi, 3- Milliyetçi Hareket Partisi, 4- Halkların Demokratik Partisi, 5- İyi Parti olduğu belirlenmiştir.

SONUÇ 

Açıklanan nedenlerle; 

I- 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun; 14. maddesinin 11. fıkrası ile 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 36. maddesinde öngörülen koşulları 24/06/2018 tarihinden altı (6) ay öncesi olan 24/12/2017 tarihi itibariyle taşıyan siyasi partilerin; 1. Adalet ve Kalkınma Partisi, 2. Bağımsız Türkiye Partisi, 3. Büyük Birlik Partisi, 4. Cumhuriyet Halk Partisi, 5. Demokrat Parti, 6. Halkların Demokratik Partisi, 7. İyi Parti 8. Milliyetçi Hareket Partisi, 9. Saadet Partisi, 10. Vatan Partisi olduğunun tespit ve ilanına

II- Karar örneğinin Resmî Gazete'de yayımlanmasına, 

III- Karar örneğinin seçime katılma yeterliliğine sahip siyasi partilerin genel başkanlıklarına gönderilmesine, 

IV- Karar örneğinin; 

a) Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce Kurulumuzun www.ysk.gov.tr internet adresinde yayınlanmasına, 

b) Seçim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce il ve ilçe seçim kurulu başkanlıklarına Kurum içi elektronik posta ile iletilmesine, 22/04/2018 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)