Alexa
29 Aralık 2017 Cuma 08:17
Sosyal Güvenlik Denetmeni Alımı Yönetmeliği Değişti
Kamu Personeli

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Sosyal Güvenlik Denetmenlerini yakından ilgilendiren bir karar yayımlandı. Yayımlanan karara göre Sosyal Güvenlik Denetmenliği yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Sosyal Güvenlik Denetmenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin detaylarını ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Resmi Gazete'nin 29 Aralık 2017 tarihli sayısında Sosyal Güvenlik Denetmenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayımlandı. Yayımlanan yönetmeliğe göre mevcut durumdaki yönetmeliğin 2. maddesi, 3. maddesi, 4. maddesi, 5. maddesi, 6. maddesi, 8. maddesi, 9. maddesi, 12. maddesi, 14. maddesi, 16. maddesi, 18. maddesi, 19. maddesi, 20. maddesi hakkında değişiklik yapıldı. Ayrıca aynı yönetmelikte bulunan 7. madde yürürlükten kaldırıldı.

DENETMEN ALIM YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Söz konusu yönetmelikte Sosyal Güvenlik Denetmenliği alımı esaslarına ilişkin değişiklik yapıldı. Buna göre yapılan değişikliklere göre giriş sınavı, yönetmelik ve değerlendirmeye ilişkin esaslar şöyle oldu:

"f) Giriş Sınavı: Sosyal güvenlik denetmen yardımcılığına giriş amacıyla yapılacak, yazılı ve sözlü veya yalnızca sözlü sınavı,”         

“o) Yönetmelik: Sosyal Güvenlik Denetmenliği Yönetmeliğini,”

“p) Refakat Değerlendirme Formu: Şekli ve içeriği Kurumca belirlenen, denetmen yardımcılarının yetki aldıkları tarihe kadar denetmen refakatinde çalıştığı sürelerdeki görüş ve değerlendirmeleri içerir formu"

YAYIMLANAN YÖNETMELİĞİN DETAYLARI

YAZILI SINAV KALDIRILDI

Ayrıca Sosyal Güvenlik Denetmeni alımına ilişkin yönetmelik değişikliğinde yapılan yazılı ve sözlü sınavlar sadece sözlü sınav olarak uygulanacaktır. Konu ile ilgili olarak "MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasındaki “yazılı ve/veya sözlü” ibaresi, “yazılı ve sözlü veya yalnızca sözlü” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasındaki “yazılı ve/veya sözlü” ibaresi, “yazılı ve sözlü veya yalnızca sözlü” şeklinde değiştirilmiş, “Türkiye genelinde yayınlanan tirajı en yüksek ilk beş gazetenin en az birinde” ibaresi “Devlet Personel Başkanlığı kurumsal internet sitesinde” şeklinde değiştirilmiştir."

YAŞ ŞARTI GETİRİLDİ

Ayrıca yapılan değişiklikler kapsamında 35 yaş şartı da getirilmiştir. Sınavı kazanıp atamaya ilişkin olarak ise yapılan düzenlemelerde şu ifadelere yer verildi:

“(1) Giriş sınavını kazananlar atamaya ilişkin duyurudan itibaren;

a) Adlî sicil kaydının bulunmadığına ilişkin yazılı beyanı,

b) Sağlık açısından görevini devamlı yapmasına engel bir durumu olmadığına ilişkin yazılı beyanı,

c) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu,

ç) Mal bildirimine dair yazılı beyan,

d) Yükseköğrenim diploması veya mezuniyet belgesinin veya eğitimini yurt dışında tamamlamış olanlar için diploma denkliğinin yetkili idarelerce kabul edildiğini gösterir belgenin aslı veya Kurumca onaylı sureti,

e) 2 adet vesikalık fotoğraf, ile birlikte on gün içerisinde yazılı olarak yapacakları başvuru üzerine durumlarına uygun denetmen yardımcısı kadrolarına atamaları yapılır.”

Denetmen Yardımcısı Refakat Değerlendirme Formu İçin Tıklayın.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.