Alexa
01 Ocak 2018 Pazartesi 10:58
Yapılan Düzenlemeye Göre Taşerona Kadro Yönetmeliği Resmi Gazete'de Yayımlandı
Kamu Personeli

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının ortak çalışması sonucunda taşeron işçilerin kadroya geçmelerine ilişkin sorun çözülmüş oldu. Taşeron işçilerin kadro geçmelerine ilişkin yönetmelik 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yayımlandı. 

Bugünkü Resmi Gazete'de ise taşerona kadro yönetmeliği yayımlandı. Yayımlanan taşerona kadro yönetmeliğinin tüm detaylarını ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

Konu ile ilgili yönetmelik Resmi Gazete'de "Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına Veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 Ve Geçici 24 Üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul Ve Esaslar" başlığı ile paylaşıldı. Söz konusu yönetmelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlandı. 

YÖNETMELİĞİN DETAYLARI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikte Hizmet alımı sözleşmesi açısından kapsamın belirlenmesi, Hak sahipliği açısından kapsamın belirlenmesi, Başvuruda istenen belgeler, başvuru şekli, Tespit komisyonu, İnceleme kriterleri, İlan, Tespit komisyonu kararına itiraz ve süresi, Nihai olarak sınava girmeye hak kazananların belirlenmesi, Sınav kurulunun teşkili, Sınavın gerçekleştirilmesi ve ilanı, Sınav sonuçlarına itiraz, İşçi kadrosuna geçirilme, Belgelerin saklanması, Kadroların ihdası, vizesi, iptali ve bildirimi, 

Geçici işçi pozisyonlarına geçiş, Sağlık Bakanlığındaki kamu özel işbirliği kapsamındaki tesislere ilişkin hükümler, Sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerin ücreti ile diğer mali ve sosyal haklarının belirlenmesi, İdarelerce ihtiyaç duyulan taşınırlar ile tüketim malzemeleri, Ödenek aktarma işlemleri, Feshedilen sözleşmeler nedeniyle ödenecek tazminatlar, Feshedilmiş sayılan sözleşmelerin tasfiyesi, Süreci devam eden ihaleler ile işe başlanmamış sözleşmelerin durumu, Sözleşme süresinin sona ermesi nedeniyle geçiş işlemi tamamlanıncaya kadar ihtiyaçların karşılanması, Kurum itibarıyla kapsamın belirlenmesi, Hizmet alım sözleşmesi açısından kapsamın belirlenmesi, Hak sahipliği açısından kapsamın belirlenmesi, İşçi statüsüne geçirilme süreci, Başvuruda istenen belgeler, ortak hükümler belirtilmiştir.

ORTAK HÜKÜMLER

Sürecin elektronik ortamda izlenmesi

MADDE 50 – (1) İdareler, altisveren.gov.tr internet sayfasında yer alan sisteme bu usul ve esasların ikinci ve üçüncü bölümüne ilişkin başvuru, tespit, sınav ve statüye geçişe ait veri girişi yaparlar.

Tereddütleri giderecek idarelerin belirlenmesi

MADDE 51 – (1) Uygulamada ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermek üzere;

a) 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 üncü maddesinin;

1) Birinci fıkrasına ilişkin olarak ilgisine göre Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı, 

2) İkinci fıkrasına ilişkin olarak Sosyal Güvenlik Kurumu,

3) Üçüncü fıkrasına ilişkin olarak ilgisine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı,

4) Dördüncü ve onaltıncı fıkralarına ilişkin olarak ilgisine göre Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı,

5) Beşinci fıkrasına ilişkin olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu,

6) Altıncı ve onikinci fıkralarına ilişkin olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,

7) Yedinci, sekizinci, dokuzuncu, onuncu, onbeşinci ve onyedinci fıkralarına ilişkin olarak Kamu İhale Kurumu,

8) Onbirinci ve ondördüncü fıkralarına ilişkin olarak Maliye Bakanlığı,

9) Onüçüncü fıkrasına ilişkin olarak ilgisine göre Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı,

b) 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 24 üncü maddesine ilişkin olarak gerek duyulması halinde ilgili kurumların görüşünü alarak İçişleri Bakanlığı, görevli ve yetkilidir.

Söz Konusu Yönetmeliğin Tüm Detayları İçin TIKLAYIN.

Başvuru Formları İçin TIKLAYIN.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 01.01.2018 20:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
arkadaş 2018-07-12 22:08:40

sayın başkanım lütfen biz taşorenden gecen arkadaşlara tayin hakkı verin bize iş kadrolu iş hakkı verdiniz bizlere lütfen tayin hakkı da verinsaygılar

Avatar
Dero 2018-04-19 20:17:23

Güvenlikleri işe alunnn

Avatar
Furkan 2018-01-01 18:51:45

Arkadaşlar 3 aydır T.C Valiliği suriyeli kayıt güncelleme merkezindeyim kadroya gecermiyim.

Avatar
kit kadro alamayan 2018-01-01 17:08:37

kadro alamayan kit lerde verilmesini. çünkü söz verilmişti.

Avatar
mehmet 2018-01-01 12:18:22

İnşAllah bir an önce kadroyu alırız