Yaş şartını beklemeden emekli olma hakkı nasıl elde edilir? İşte cevabı

Bir çok vatandaş EYT mağduru olup, mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde meclicten çıkacak bir karara umut bağlamış durumda... Peki yaş şartını beklemeden nasıl emekli olunabilir? Bazı durumlarda tüm şartlar bir araya gelmeden de emekli olmak mümkün olabiliyor. Erken yaşlanma durumu ile çalışanlar, yasada belirlenmiş olan yaş şartını beklemeden emekli olma hakkı elde edebiliyor. Detayları bu haberde...

MEVZUAT 23.02.2019, 09:36 23.02.2019, 09:57 probil
Yaş şartını beklemeden emekli olma hakkı nasıl elde edilir? İşte cevabı

Emekli olabilmek için yasada belirlenen sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş maddelerini doldurması gereken çalışanlar, erken yaşlanma durumunda yaş kısmından belli ölçüde muaf tutulabiliyor.

ERKEN YAŞLANMA İLE NASIL EMEKLİ OLUNABİLİR?

Yaş şartını beklemeden emekli olma hakkı nasıl elde edilir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, "55 yaşını dolduran ve erken yaşlanmış olduğu tespit edilen sigortalılar, yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık aylığından yararlanırlar." diyerek, vaktinden önce yaşlananların erkenden emekli olabileceğini ifade ediyor.  Erken yaşlanması raporla tespit edilenler için 5400 gün prim ödenmiş olması erken emeklilik için yeterli oluyor.

Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği de "Erken yaşlanma tespiti" başlıklı maddesinde, "Kanunda yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen yaş şartı dışındaki diğer şartları taşıyan ve 55 yaşını dolduran sigortalıların; dikkat, algı, bellek, kavrama ve soyutlama gibi işlevlerin kaybı olan bilişsel yaşlanma ile fizyolojik ve psikolojik yaşlanma hali tayin ve tespit edilenler, erken yaşlanmış sayılırlar. Bu tespitlerde; nöroloji, psikiyatri, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, iç hastalıkları, göğüs hastalıkları ve kardiyoloji başta olmak üzere ilgili branşlarca düzenlenen sağlık kurulu raporları esas alınır." demektedir.

Yorumlar (0)