Yeni iş arama izni nedir, kimler nasıl kullanabilir?

Bir çok vatandaş, ayrılmak istediği işten ayrılmadan önce boşta kalmamak için yeni bir arama sürecine giriyor. Peki bir çalışan, aktif görevde iken yeni bir iş aramak için izin kullanılabilir mi? Yeni iş arama izni nedir? İş arama izni kullanmak için ne yapmak gerekir ve kimler iş arama izni kullanabilir?,, Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık..

MEVZUAT 30.05.2019, 21:05
Yeni iş arama izni nedir, kimler nasıl kullanabilir?

Yeni bir iş arama izni hakkında bir çok vatandaş, iznin nasıl kullanılacağını, iş arama izninin yasal dayanağının olup olmadığını araştırarak, bulunduğu işten ayrılmadan önce iş arama iznini kullarak iş arama sürecine girmek istiyor! İşte, iş arama izni kullanmak için gerekli bilgiler!..

İş Kanunu'na göre, bildirim süreleri içinde işveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur. İş arama izninin süresi günde iki saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. Ancak iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçi, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır. İşveren yeni iş arama iznini vermez veya eksik kullandırırsa o süreye ilişkin ücret işçiye ödenir.

YENİ İŞ ARAMA İZNİ TOPLU KULLANILABİLİR Mİ?

İşçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. Ancak iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçi, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır.

Yorumlar (0)