Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği Değişti !

Bugünkü Resmi Gazete'de bir karar yayımlanarak yıllık ücretli izin yönetmeliği değiştirildi.

Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği Değişti !

18 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete'de çalışanları yakından ilgilendiren bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararda yıllık ücretli izin yönetmeliğinin değiştirildiği ifade edildi. 

Bu kapsamda yıllık ücretli izin yönetmeliğinde bulunan “en çok üçe bölünebilir.” ibaresinin “bölümler halinde kullanılabilir.” olarak değiştirildiği ifade edildi. Yeni yönetmeliğe göre yıllık ücretli izinler artık en çok üçe değil istenildiği gibi bölünebilecek. Kamupersoneli.net olarak yönetmeliğe yeni eklenen madde ve ibareler ile yönetmeliğin detaylarını ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. 

YILLIK ÜCRETLİ İZİN YÖNETMELİĞİ

MADDE 1 – 3/3/2004 tarihli ve 25391 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “en çok üçe bölünebilir.” ibaresi “bölümler halinde kullanılabilir.” olarak değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Alt işveren işçilerinden, alt işvereni değiştiği hâlde aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık ücretli izin süresi, aynı işyerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanır. Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak kazandıkları yıllık ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise tutmak zorunda olduğu izin kayıt belgesinin bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlüdür.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanır.”

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 09:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal
Kemal - 2 yıl Önce

bence mantıklı çok doğru bir karar teşekkür ediyorum

asd
asd - 2 yıl Önce

alakasız yine 14gün yıllık iznin bir parçasını 10 gün kullanılıyorsun ve ne zaman izine çıkmana işveren karar verebiliyor

yusuf
yusuf - 2 yıl Önce

bu şimdi 657'li kamu personelini de ilgilendiriyor mu, tam olarak anlayamadım.