Alexa
banner634

Yükseköğretim Kurumları Teknoloji Transfer Ofisi Yönetmeliği Yayımlandı

Yükseköğretim Kurumları Teknoloji Transfer Ofisi Yönetmeliği, 7 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik detayları haberimizde...

Yükseköğretim Kurumları Teknoloji Transfer Ofisi Yönetmeliği Yayımlandı

Yükseköğretim Kurumları Teknoloji Transfer Ofisi Yönetmeliği, 7 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik detayları haberimizde...

07 Aralık 2017 Perşembe 08:39
Yükseköğretim Kurumları Teknoloji Transfer Ofisi Yönetmeliği Yayımlandı

Yükseköğretim Kurumları Teknoloji Transfer Ofisi Yönetmeliği, 7 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre;

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik; yükseköğretim kurumlarında, ar-ge ve yenilikçilikle ilgili olarak kamu ve özel sektör işbirliği yapmak, üretilen bilgi ve yapılan buluşları fikri mülkiyet kapsamında koruma altına almak ve uygulamaya aktarmak üzere Yükseköğretim Kurulundan önceden izin almak kaydıyla yükseköğretim kurumu yönetim kurulunun kararıyla 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında sermaye şirketi statüsünde kurulacak teknoloji transfer ofisinin teşkili, görevleri, yönetimi ve yükseköğretim kurumuyla ilişkisine yönelik çalışma usul ve esasları ile teknoloji transfer ofisinin izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik esasları düzenlemek amacıyla hazırlandı.

Teknoloji Transfer Ofisinin teşkili

Öğretim elemanları tarafından yükseköğretim kurumlarında üretilen bilgi ve yapılan buluşları ticarileştirmek amacıyla yükseköğretim kurumu yerleşkelerinde veya yükseköğretim kurumunun ortağı olduğu Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içerisinde TTO kurulur.

TTO kurulmasına ilişkin başvuru, ilgili yükseköğretim kurumu senatosu tarafından alınan kararla birlikte Yükseköğretim Kuruluna iletilir. Yükseköğretim Kuruluna iletilen talepler Yükseköğretim Yürütme Kurulunca karara bağlanır. Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından faaliyet izni verilmesi halinde ilgili yükseköğretim kurumu yönetim kurulu tarafından TTO kurulur.

TTO’nun kuruluş sermayesi, bilimsel araştırma projesi kaynaklarından veya döner sermaye gelirlerinden karşılanabilir.

TTO çalışanları, işçi, yabancı uyruklu personel veya ofis faaliyetlerinde hizmetine ihtiyaç duyulan, sürekli veya yarı zamanlı görevlendirilen öğretim elemanlarından oluşur.


Öğretim elemanları, 2547 sayılı Kanunun 39 uncu maddesinde öngörülen yurt içinde ve yurt dışında geçici görevlendirme esaslarına göre yapacakları çalışmaları üniversite yönetim kurulunun izni ile TTO’da yapabilirler.

Ofis faaliyetlerinde hizmetine ihtiyaç duyulan öğretim elemanları yükseköğretim kurumlarının izni ile sürekli veya yarı zamanlı olarak çalıştırılabilirler. Yarı zamanlı görev alan öğretim elemanlarının hizmetleri karşılığı elde edecekleri gelirler, üniversite döner sermayesi kapsamı dışında tutulur.

Teknoloji Transfer Ofisinin yönetimi ve yükseköğretim kurumuyla ilişkisi

TTO yönetim kurulu, rektör veya araştırmadan sorumlu rektör yardımcısı ve üniversite senatosunun seçeceği TTO faaliyetleri ile ilişkili deneyimi olan en az altı öğretim üyesinden oluşur. Üyeler üç yıllığına seçilir. Süresi tamamlanan üye yeniden seçilebilir. İki dönemden fazla üyelik yapılamaz. İstifa, emeklilik ve benzeri sebeplerle ayrılan üyenin yerine aynı usulle yeni üye seçilir. Seçilen üye kalan süreyi tamamlar.

TTO yönetim kurulu başkanı, rektör veya araştırmadan sorumlu rektör yardımcısıdır.

TTO yönetim kurulu, TTO tam zamanlı çalışanlarından birini TTO müdürü/yöneticisi olarak atar. TTO müdürü/yöneticisi olarak atanacak çalışanın en az lisans mezunu ve TTO süreçleri ile ilgili en az beş yıl deneyimli olması gerekir. TTO müdürü/yöneticisi, oy hakkı bulunmaksızın yönetim kurulu toplantılarına katılır.

Teknoloji Transfer Ofisinin gelirleri

TTO’nun gelirleri şunlardır: TTO’nun 6 ncı madde kapsamında sunacağı hizmetlerden elde edilecek gelirler, TTO’nun kuruluşundan sonra ortak olacak kurumlardan sağlanacak ortaklık gelirleri, Bağışlar.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

►►►2018 KPSS ÖNLİSANS HAZIRLIK İÇİN TIKLAYIN

Son Güncelleme: 07.12.2017 11:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner654

banner631