17 Haziran 2019 Pazartesi 22:14
3600 Ek Gösterge, Öğretmenlik Meslek Kanunu, Yönetici Atamaları ve Sözleşmeli Öğretmen Sorunları
banner724

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici öğretmene şiddet, 3600 ek gösterge, öğretmenlik meslek kanunu, yönetici atamaları, sözleşmeli öğretmen sorunlarının devam ettiğini ifade etti.

Öğretici Anadolu Eğitim Sendikası AES web adresi üzerinden yaptığı açıklamasında ise;

“Sayın Bakanın eğitimin merkezinde olan öğretmenin önemine vurgu yapan çalışmalarını dikkatle takip ediyoruz.

Öğretmenlerin ve eğitimin önemli unsurlarından olan memur, hizmetli, teknisyen gibi eğitim çalışanlarının haklarının korunması ve geliştirilmesi konusunda bakanlıkla devamlı iletişim halindeyiz.

Bu anlamda gördüğümüz aksaklıkların düzeltilmesi için girişimlerde bulunuyoruz. Ancak şunu ifade etmek gerekir ki bakanlığımız kısa, orta ve uzun vadede yapacaklarını hayata geçirme konusunda daha hızlı hareket etmelidir. Özellikle tamamladığımız bu eğitim öğretim yılında artış gösteren öğretmene şiddet konusunda gerekli adımları acil olarak atmalıdır. Kendini okulunda güvende hissetmeyen bir öğretmenden istenilen verim alınması mümkün değildir.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

Öğretmenlik Meslek Kanunun bu yıl içerisinde gündeme gelmesi öğretmenlik mesleğinin saygınlığı açısından son derece önemlidir. Bu konudaki önerilerimizi Bakanlığa sunduk. Öğretmenlik Meslek Kanununun son halinin eğitimin tarafları ile paylaşılması da beklentilerimiz arasındadır.

3600 EK GÖSTERGE

3600 ek gösterge hükümetin eylem planında olmasına rağmen üzülerek görüyoruz ki hâlâ gerçekleştirilememiştir. Bu ek göstergenin verilmesi ile hem emekli olacak öğretmenlerimize daha rahat bir emeklilik hayatı sunulmuş olacak hem de atama bekleyen binlerce öğretmen adayının yüzü gülecektir.

ÜCRETLİ, GEÇİCİ, SÖZLEŞMELİ, KADROLU ÖĞRETMEN AYRIMI

Öğretmen ayrımı bu eğitim öğretim döneminde de devam etmiştir. Öğretmenler odasında ücretli, geçici, sözleşmeli, kadrolu öğretmen ayrımı kabul edilemez. 80 binin üzerinde görev yapan sözleşmeli öğretmenin binlercesi eşinden ve çocuğundan ayrı olarak çalışmaya devam etmektedir. Çalışma güçlüğü çekilen bölgelerde öğretmen tutmanın yolu sözleşmeli öğretmenlik değil; teşviğide içeren adil ve öngörülebilir bir yer değiştirme sistemi olduğunu defalarca dile getirdik. Bu yer değiştirme sistemi hayata geçirilerek sözleşmeli öğretmenlerimiz kadroya alınmalı ve bu süre zarfında öğretmenlerimizin aile birlikleri sağlanmalıdır.

Bu yıl içinde açıklanan yeni ortaöğretim modeli, belirsizler giderildiğinde, oluşabilecek mağduriyetler ortadan kaldırıldığında daha verimli hale gelebilecektir. Böylesine köklü bir değişiklik eğitimin paydaşları ile tartışarak uygulamaya geçilmelidir.

YÖNETİCİ ATAMALARI

Bu yılın önemli konularından biri de yönetici atamalarında görülen aksamalardır. Şeffaf ve adil olmayan atamalar eğitim çalışanlarının motivasyonunu daha da düşürecek, çalışma barışını bozacaktır.

Sayın Bakanın bu konuda göstereceği adil uygulamaları destekleyeceğiz.

Biz Anadolu Eğitim Sendikası olarak eğitimin her konusunda gördüğümüz aksaklıkları Bakanlığımıza çözüm önerileri ile beraber iletiyoruz. Olumlu gördüğümüz uygulamaları da destekliyoruz. Umudumuz o dur ki çözümü kolay olan meseleleri bir dahaki yıl konuşmayalım. Her yıl aynı sorunlarla uğraşmadan eğitimde yakalanmak istenen düzeye erişerek millet olarak çocuklarımıza kaliteli bir eğitim verelim. Anadolu Eğitim Sendikası, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bağımsız sendikacılık ilkeleri doğrultusunda eğitim çalışanlarının sorunlarını takip etmeye devam edecektir. Fedakarca görev yapan tüm eğitim çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kamu yönetimi mezunuyum 2019-07-29 14:13:39

Kamu yönetimi mezunuyum kamu yönetimi mezunlarına kadro açılmasını istiyoruz Kamu yönetimi mezunlarına ağırlık verilmelidir sesimizi duyun artık lütfen destek verin arkadaşlar farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz lütfen destek olun bizlere farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır lütfennnnnnnnn gerçekten bekliyoruz lütfennnnnnnnn