Bakan Yılmaz: Öğretmen Başına Düşen Öğrenci Sayısı Düştü

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamasında öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 28'den 17'ye düştüğünü belirtti.

Bakan Yılmaz: Öğretmen Başına Düşen Öğrenci Sayısı Düştü

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nu makamında ziyaret etti. Bakan Yılmaz burada gazetecilere çeşitli açıklamalarda bulundu. 

Bakan Yılmaz açıklamalarında Türkiye´de eğitim olanaklarının çok iyi seviyelere geldiğini anlattı ve örgün ve yaygın eğitim bir arada dikkate alındığında 2002-2003´te öğrenci sayısının 156 binin üzerindeyken bugün 246 binin üzerinde olduğunu ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2002 yılında öğretmen başına 28 öğrenci düşerken şimdi bu sayının 17'ye düştüğünü belirterek açıklamalarına şöyle devam etti;

"Bunlardan sadece 180 bini örgün eğitimde. Derslik sayısı örgün ve yaygın eğitimde 4 bin 450 iken 8 bin 512´ye ulaştı. Bunun 6 bin 500´den fazlası örgün eğitim içerisinde. Öğretmen sayımız, halk eğitim de dahil olmak üzere 2002-2003´te 6 bin 664´tü, şimdi 12 bin 412. Yani yüzde 100´den fazla bir öğretmenimiz var. Yine kaliteli bir eğitim için aranan unsurlardan birisi derslik başına düşen öğrenci sayısı. Türkiye´de 36 idi biz bunu 24´e düşürdük."

"VERİN 7 YILI ALIN 70 YILI"

"Genel itibarıyla hep şunu söylüyorlar, ´Verin 7 yılı, alın 70 yılı´ 7 yıl dedikleri, 3 yıl okul öncesi 4 yıl da ilkokul. Çocuğun şekillendiği eğitimle ilgili temel değerlerin atıldığı bir dönem. Dolayısıyla da okul öncesi eğitime değer veriyoruz. Bilimsel araştırmalarla da ispatlanmıştır ki bir yıl okul öncesi eğitim alan, almayana göre daha başarılı. 

İki yıl okul öncesi eğitim alan da bir yıl alana kıyasla daha başarılı, üç yıl okul öncesi eğitim alan da iki yıl eğitim alana göre daha başarılı. Biz sayın başbakanımızın da talimatıyla okul öncesi eğitimi 5 yaşa 1 yıl olacak şekilde yaygınlaştıracağız. Daha sonra bunu 4-5 şeklinde düzenleyeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığının 2015-2019 stratejik planında ise 2019 yılında okul öncesi eğitimi 5 yaşa yönelik olarak yüzde 92 hedefinin yakalanması öngörülmüş. Biz inşallah bunu yakalayacağız."

"Okul öncesi eğitimde ise hiçbir öğrenciyi taşımayacağız. Kapanmış okulları tekrar açıyoruz, öğretmeni taşıyacağız. Dolayısıyla okul öncesi eğitimdeki evlatlarımızı eğitsin diye öğretmen taşınacak."

"ÖĞRETMEN BAŞINA ÖĞRENCİ SAYISI 17'YE DÜŞTÜ"

"2002 yılında öğretmen başına 28 öğrenci düşerken şimdi bu sayı 17´ye düştü. Sakarya´da bir adım daha iyiyiz. 2002 yılında ilköğretimde 28 öğrenciye bir öğretmen düşüyorken, şimdi 16 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Bizim dönemimizde 588 milyon liranın üzerinde bir yatırımı Sakarya´da gerçekleştirdik. Şu anda devam eden yatırımlarımız da 90 milyonun üzerinde. Özü şu, Türkiye´nin eğitimde bugünü dünden çok daha iyi. Sakarya´nın da eğitiminin bugünkü hali dünden çok daha iyi ama hedeflerimiz büyük. 

´Türkiye´yi çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkaralım, insanımızı mutlu kılalım, hayatla daha fazla bağlantısı olsun´ diyoruz. Bunun da eğitimle sağlanacağının farkındayız. Öncelikli gündemimiz eğitim. ´Nasıl yaparız da eğitimin kalitesini daha da artırabiliriz?´ diye düşünüyoruz. İki değişmez hedefimiz var. Birisi fırsat eşitliğini sağlamak, birisi daha kaliteli eğitim vermek. Geçmişe kıyasla iyi bir noktadayız. Allah nasip ederse önümüzdeki dönemde kaliteli eğitim verme doğrultusunda ve fırsat eşitliğini sağlama konusunda büyük mesafe alacağımızı söylemek isterim."

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE