Bakan Ziya Selçuk'tan Öğretmen Alımı Hakkında Flaş Açıklama! Yeni Öğretmen Ataması Yapılacak Mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan öğretmen alımı hakkında yeni bir açıklama geldi. Bakan Selçuk lise eğitim sisteminde yapılacak olan düzenlemelerle alakalı olarak detayları paylaştı ve Türkiye'nin geleceği için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Peki yeni öğretmen ataması yapılacak mı?

ÖĞRETMEN 25.05.2019, 21:44 27.05.2019, 00:12
Bakan Ziya Selçuk'tan Öğretmen Alımı Hakkında Flaş Açıklama! Yeni Öğretmen Ataması Yapılacak Mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmen alımı hakkında açıklama yaptı. CNN Türk'ün sorularını yanıtlayan Selçuk öğretmen alımı hakkında detayları paylaştı ve ders sayıları konusunda açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Ziya Selçuk'un açıklamalarından satır başları;

"Türkiye'nin geleceği için çalışıyoruz"

"Ortaöğretimle tek başına bir şeyi değiştirmeyi hedeflemiyoruz. Eğitim sisteminin bütünsel olarak nereye yolculuk ettiğini, öğrencilerimizin gençlerimizin siz bizi neye hazırlıyorsunuz sorusunun cevabına çalışıyoruz. Yani Türkiye’nin geleceğine çalışıyoruz". Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaöğretim sisteminde hayata geçirilecek değişikliklerin hedefini bu sözlerle açıkladı.

"Az sayıda ders derinlemesine öğrenilecek"

Bakan Selçuk, CNN TÜRK'te yayınlanan 5N1K programının yapımcısı Kenan Taş'a verdiği röportajda, "Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı" olan PISA'nın en başarılı bulduğu ülkelerdeki sistemde ders sayısının 6-7 olduğuna dikkat çekti. "Yani gençler belli sayıda sınırlı dersleri daha derinlemesine alarak, o konuda daha fazla uzmanlaşarak eğitim görüyorlar. Bizim disiplinler üstü dediğimiz şekilde görüyorlar. Öğrencilerimizin hep küçük küçük çukurlar kazması yerine kuyu kazmasını önemseriz. Kuyu kazınca su çıkma ihtimali artıyor" dedi.

"Matematiğin zorunlu olma yılı 3'e çıkıyor"

Bakan Selçuk, matematiğin zorunlu ders olmaktan çıktığı iddialarını daha önce yalanlamıştı. "Matematik problemi yok, tartışma kültürü sorunumuz var" dedi ve sistemi bir kez daha şu sözlerle anlattı:

"Altını tekrar çiziyorum. 9 ve 10'da zorunlu. 11 ve 12'de seçmeli. Biz diyoruz ki matematik çok önemlidir. 9 ve 10 yetmez 11'de de zorunlu olsun. Biz 3'e çıkarıyoruz".

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen alımlarının süreceği mesajını verdi. "Bizim böyle bir norm fazlası öğretmen problemimiz yok. Bizim daha fazla öğretmene ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)