17 Haziran 2019 Pazartesi 13:19
Bakan Ziya Selçuk'tan Öğretmen, Norm Kadro ve Ders Ücretleri Hakkında Açıklama!
banner724

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmenlerin yıl sonu mesleki çalışma programları açılışında Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden öğretmenlere yönelik açıklamalarda bulundu.

Bakan Zlya Selçuk göreve geldiği günden bu yana pek çok okulda konferans verdiğini ve sayısız öğretmen ile görüşmeler yaptığını ifade ederek sohbetlerinde ne zaman olursa olsun öğretmenleri merkeze alan bir bakış açısı sayesinde yol alabileceklerini sözlerine ekledi.

Bakan Zlya Selçuk'un açıklamalarından satı başları;

OKULLARDA ATÖLYE VE LABORATUVAR

"Gençlik ve Spor Bakanlığının kamplarının ara tatillerde öğrencilere tahsis edilmesi, TÜBİTAK ve benzeri kuruluşlarla bilim kampları ve fuarları düzenlenmesi, çeşitli federasyonlarca hazırlanmış özel programlar ve daha birçok düzenleme yapıyoruz. Okullarımız bünyesindeki halk eğitim merkezlerindeki birçok atölye ve laboratuvar ve benzeri ortamlar çocuklar için hizmete açılabilecek.

SEMİNER DÖNEMİ

"Çünkü seminer dönemi dediğimiz bu günler için yıllarca 'öğretmenlerin çay içip oturdukları günler' dediler. Bunu ben zaman zaman başka konularda da karşımıza çıkan o garip etiketlemelerden birisi olarak görüyorum. İstedim ki mesleki gelişim eğitimlerimizdeki bu etiketi de gözden geçirelim. Gerçekten işe yarayan bir eğitim dönemi yaşayalım. 'Çayımızı da içiyoruz, işimizi de yapıyoruz' diyelim.

Samimiyetle söylüyorum ki bizim sizlere olan inancım sonsuz. Seminer dönemini zorunlu olarak vakit geçirilen bir zaman dilimi olmaktan çıkartıp öğretmenin gerçekten kendini geliştirebileceği, keyifli vakit geçirebileceği bir değerli zamana dönüştürelim istedik.

Bu hemen olabilecek bir şey değil, biliyorum ama yolumuz belli, fizibilitelerimiz hazır, bu konuda ulusal ve uluslararası üniversitelerle örneğin Harvard Üniversitesi ile Türkiye'deki üniversitelerimizle, sivil toplum kuruluşlarıyla, spor federasyonlarıyla, diğer bakanlıklarla ve diğer pek çok kurum ve kuruluşla protokoller ve iş birlikleri yaptık.

Bu çalışmaların sonucunda bu yıl mesleki gelişim eğitimleri kapsamında sizlere fen ve matematik eğitimi, müze eğitimi, oryantiring, doğa yürüyüşü, okul tabanlı afet eğitimi, Türkçe'nin doğru kullanımı ve diksiyon, Arapça, Fransızca, Almanca eğitimi, masal anlatıcılığı gibi alanlarda eğitim alabilme imkanları sunabildik.

Bunları daha sonraki dönemlerde sizlerin talep ettiği alanlarda artırabilme, genişletebilme imkanımız var. Önemli olan öğretmenlerimize tek tip olmayan, gerçekten katma değer oluşturan içerikler sunabilmek. Bundan sonrasını hep beraber yoluna koyacağız.

Yaptığımız her çalışmada yüzlerce öğretmenin fikrini alarak görüşlerimizi tartışarak yol alıyoruz. Sahanın sesini dinlemek ve bu sesle hareket etmek, bizim için çok önemli. "

LİSELERDE YENİ EĞİTİM SİSTEMİ

"Temmuz sonuna kadar üniversiteler, sendikalar, ilgili sivil toplum kuruluşları ve benzeri kuruluşlardan gelen yapıcı geri bildirimlere göre gereken değişiklikleri de yapacağız."

NORM KADRO VE DERS ÜCRETLERİ

"Buradan açıklıkla söyleyebilirim ki öğretmenlerimiz, norm kadro ve ders ücretleri konusunda sıkıntı yaşayabileceklerini düşünmesinler." diyen Selçuk, yeni yapının böyle bir sorun teşkil etmeyecek şekilde tasarlandığını, yaptıkları simülasyonlar ve modellemelerin de bunu kanıtladığını kaydetti.

Sürekli örnek verilen ülkelerde çok uzun yıllardır uygulanan benzeri uygulamalar bizde de olsun dediğimizde 'bizim öğretmenler yapamaz' deniliyor.

Önümüzde yeni bir fakülte bitirecek kadar uzun bir süre var. Bu konuda gerekli öğretmen eğitimleri düzenlenecek, öğretmenin ihtiyaç duyduğu ders içeriği, materyal hazırlığı ve buna benzer tüm çalışmalar yapılacak. 2020'de başlayalım dememizin temel sebebi de zaten hazırlık yapma ihtiyacından kaynaklanıyor. 2024'teki dersler için şimdiden 'bizim öğretmenlerimiz yapamaz' demek doğru bir yaklaşım olmaz. Kaldı ki bahsi geçen ülkeler, 2030 ve 2040'lı yılların eğitim politikalarını şimdiden belirliyorlar." 

2023 EĞİTİM VİZYONU

"Beni az çok tanıyorsunuz, sınıfta, akademi dünyasında, bürokraside, özel sektörde yıllardır çalışmış biriyim. Bizim laf olsun diye bir değişiklik yapma lüksümüz, ihtiyacımız yok. Değişim bir tasarım ve tasavvur işidir, zamanın ruhu neyi gerektiriyorsa onu yapmaya çalışmaktır.

Bir bina yapılırken nasıl elektrik, mekanik, statik ve benzeri projeleri önceden hazırlanıyorsa eğitim sistemleri de böyle bütünsel bir hazırlıkla değişim yaşamalıdır. 2023 Vizyonu eğitim sisteminin ilk kez tüm alt sistem ve bileşenleriyle tasarlandığı, yapılacak her işin fizibilitesinin tamamlandığı bir vizyon belgesidir.

'Bize göre'si olmaz, çocuklara göre, uluslararası ölçütlere göre ne yapmamız gerektiği önemlidir. 2023'e kadar ay ay, yıl yıl neyi nasıl yapacağımızı ilk kez ortaya koyduk. Bu iş, sloganla, nutukla değil bilimle ve akılla olur. Türkiye'mizin bu birikimi var, yeter ki hep beraber bu inancımızı pekiştirelim."

ARA TATİLLER

"Burada aynı zamanda birer ebeveyn olan öğretmen arkadaşlarımız doğal olarak 'biz okuldayız ama çocuklar evde, çocukları ne yapacağız' dediler. Bunlar bizim için keskin ve tek taraflı düşündüğümüz noktalar değil ve çeşitli çözüm önerilerimiz elbette var. Örneğin Gençlik ve Spor bakanlığının kamplarının ara tatillerde öğrencilerimize tahsis edilmesi, TÜBİTAK ve benzeri kuruluşlarla bilim kampları ve fuarları düzenlenmesi, çeşitli federasyonlarca hazırlanmış özel programlar ve daha birçok düzenleme yapıyoruz. Yine aynı şekilde okullarımız bünyesindeki halk eğitim merkezlerindeki birçok atölye ve laboratuvar ve benzeri ortamlar çocuklar için hizmete açılabilecek."

ÖĞRETMEN ODALARI

"Ülke genelinde öğretmen odalarının iç tasarımını yeniden oluşturuyoruz. Öğretmen odalarını öğretmenlerin daha rahat edebilecekleri, daha keyifli vakit geçirebilecekleri birer yaşam alanı haline getirebilmek bu konudaki temel hedefimiz.

Bakanlığımız, merkezi bütçesinin ve illerdeki imkanların el verdiği ölçüde en kısa zamanda yeni odaların tasarımına başlayacağız. Bizim için girdiğiniz sınıfın, dinlendiğiniz öğretmenler odasının, söylediğiniz her sözün, verdiğiniz her fikrin, hedeflerinizin, hayallerinizin, varlığınızın son derece kıymetli olduğunu bilmenizi isterim.

Mutfakta ve sahada olan sizsiniz, ben bu değerin farkındayım ve herkesin farkında olması için de elimizden geleni yapacağız.".

Son Güncelleme: 17.06.2019 17:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ince 2019-06-23 00:40:33

yine para yok. laf çok ama icraat yok. gariban öğretmen yetkisiz.. etkisiz.. itibarsız.. parasız.. pahalı hayat şartlarında geçinemiyo çocuklarını okutamıyo. yetiştiremiyo... konuşanların tuzu kuru hep.