Bir Milyon Fikir 3: Mevcut Öğretmenler Yüksek Lisans Eğitimi Almalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bir milyon fikir projesi hakkında kamupersoneli.net olarak öneri ve projeleri yayımlamayı sürdürüyoruz. Üçüncü konu başlığımız tüm öğretmenlerin yüksek lisans eğitimi almasına yöneliktir.  

Bir Milyon Fikir 3: Mevcut Öğretmenler Yüksek Lisans Eğitimi Almalıdır

ÖNERİLERİMİZ

Bir milyona yakın görev yapan öğretmenimiz var. Lisans eğitimlerinin ardından mesleğe başlamış, belli kalıplarla mesleğini sürdüren öğretmenleri yenilemek için eğitim bilimleri alanında öğretmenlere yüksek lisans imkanı verilmelidir.

Eğitim ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin büyük kısmına öğretmenlik alanında yeni öğrenci almayalım. Bunun yerine üniversitedeki hocalardan yüksek lisans eğitimlerinden faydalanalım. Her ilde öğretmenler için yüksek lisans programları açılmalıdır.

16.00-19.00 arası veya hafta sonu da uygun vakitlerde dersler yüz yüze verilmelidir. Yüksek lisansı teşvik etmek için uygun bir ücretle yüksek lisanslara başvuru alınmalıdır, bunun yanı sıra yüksek lisans yapmış öğretmenin özlük ve maaş durumlarını etkileyecek düzenlemeler de olmalıdır.

Bir de birden fazla lisans alanından mezun olan öğretmenler var. Öğretmenin ilgi duyması ve başka alanda da okuması güzeldir. Birden fazla alanda lisans diploması olan öğretmenlere ek hizmet puanı, terfi verilmelidir.

Öğretmenlerimizi sürekli geliştirmek istiyorsak yüksek lisansa teşvik etmeliyiz. Yüksek lisans veya ikinci üniversiteler, üçüncü üniversiteler birer diplomadan ibaret kalmayacak şekilde öğretmeni geliştirecek ortamlar oluşturmalıyız. Öğretmenleri yeniden üniversitelere yönlendirmeliyiz. 15-20 yıl önce lisans eğitimini almış öğretmen gerekirse kendi alanında tekrar eğitimlere katılmalıdır. AR-GE çalışmalarında her öğretmen mutlaka görev almalıdır. Kendini geliştiren, yenileyen öğretmene öğrencilere de bir ışık olacaktır.

Zeki Kara - Kamupersoneli.net / ÖZEL HABER

"NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 10:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
canan
canan - 8 ay Önce

bu dediğinbiz keşke olsa, öğretmenlerimiz sürekli kendisini geliştirse, hem çocuklarımıza faydaları artar hem de ülkemize

Veysel
Veysel - 8 ay Önce

Öğrenci merkezli sistem de bu dediğiniz çok zor bir durum. Ayrıca biz fikir olarak birşeyleri düzeltmek istiyorsak ilk başta eğitim sisteminden başlamalıyız. Şu öğretmenlerin çektikleri nesir arkadaşım. Üniversite kazan oku bitir KPSS kazan adaylık tekrar sınav maarif müfettiş denetlemesi zorunlu mahalli hizmet içi eğitimler ki bu eğitimlerden tek fayda sağlayan ücret alan mem çalışanları. İlk önce sistemi düzeltin öğretmeni düzeltmek kolaydır.

Ali
Ali - 8 ay Önce

Eruslu ortaokulunda ingilizce ogretmenleri bana 8 verme ingilizceyi unuttuk diye bayan ogretmenler sac saca girdi.....vay ulkem vay

Selahattin
Selahattin - 8 ay Önce

Zorunlu yüksek lisans yaptırın sonrasında maaşlara zam gelsin sonrasında masterın kıymeti kalmasın çünkü herkes tapmış olacak keyfettik vala