MEB Aile Birliği Mazereti Atamalarında AKS Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenlerin eş durumu mazeret atamalarında Adres Kayıt Sisteminin (AKS) yanlış uygulandığı Anadolu Eğitim Sendikası tarafından açıklandı.

ÖĞRETMEN 12.09.2017, 15:35 08.02.2019, 16:27
MEB Aile Birliği Mazereti Atamalarında AKS Sorunu

Anadolu Eğitim Sendikası büyükşehirlerde olmayan illerde uygulanmayan adres kayıt sistemi sorununu dile getirdi.

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre hazırlanan atama kılavuzlarında, eşin çalıştığı yerleşim merkezi atama bölgesi sayılırken, büyükşehir olmadığı için ikamet edilen bölge atama bölgesi sayılmıyor.

Konuya İlişkin Yazılı Açıklama

“Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin görev yaptıkları ilçe ile Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir. 

Büyükşehir statüsünde olmayan illerde yapılacak yer değişikliği işlemlerinde il merkezleri, ilçeler, beldeler ve köylerin her biri ayrı bir yerleşim yeri olarak değerlendirilecek ve bu yerleşim yerleri arasında yer değişikliği başvurusu yapılabilecektir. Bu yerleşim yerlerinin içindeki eğitim kurumları arasında yer değişikliği yapılmayacaktır.Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerde görev yapan öğretmenler, yalnızca mazeretlerinin bulunduğu il merkezi (belde ve köyler dâhil) ya da ilçedeki (belde ve köyler dâhil) eğitim kurumlarını tercih edebilecektir. Eşleri aynı ilçenin köy veya beldelerinde görev yapan öğretmenler, öncelikle eşlerinin olduğu yerdeki eğitim kurumlarını tercih edecekler; eşlerinin bulunduğu yerde atanabilecekleri herhangi bir eğitim kurumu bulunmaması halinde ise yakın köy veya beldelerdeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir."

Konuya ilişkin gereken işlemler yapıldıktan sonra eş durumu atama kılavuzlarında değişiklik yapılması yerinde bir uygulama olacaktır.

Yorumlar (0)