MEB'den Özel Okullardaki Öğretmenlerin Özlük Haklarına İlişkin Önemli Uygulama

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada özel okullarda çalışan öğretmenlerin özlük haklarına ilişkin yeni bir uygulama yapılacağı ifade edildi. Bu kapsamda öğretmenlerin özlük haklarını ihlal eden özel okullara ceza verileceği ifade edildi. Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamanın detayları haberimizde...

MEB'den Özel Okullardaki Öğretmenlerin Özlük Haklarına İlişkin Önemli Uygulama

Milli Eğitim Bakanlığının resmi web adresi üzerinden bir açıklama paylaşıldı. Konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada özel okullarda çalışan öğretmenlerin özlük haklarına ilişkin yeni bir uygulamanın başlatılacağı ifade edildi. Bu kapsama öğretmenlerin özlük haklarını ihlal eden özel okullara ceza verileceği ifade edildi.

Konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel okullarda çalışan ve sözleşmelerinde veya mevzuatta belirtilen şekliyle özlük haklarını alamayan öğretmen, uzman öğretici, usta öğretici dahil tüm personel için özel okullara idari para cezası uygulamak için hazırlıklara başlandığı ifade edildi.

Özel okullarda görev yapan ancak özlük haklarını sözleşmelerinde belirtildiği şekilde tam olarak alamayan öğretmenler hakkında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir çalışma başlatıldı.  Bu kapsamda öğretmen, uzman öğretici, usta öğretici dahil sözleşmelerinde veya mevzuatta belirtilen şekliyle özlük haklarını alamayan tüm personel için özel okullara idari para cezası uygulanacaktır.

AYNI DURUM DEVAM EDERSE SÜREKLİ KAPATILACAK

Konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 7´nci maddesi gereğince personel ücretlerini tam olarak ödemeyen, sigorta primlerini eksik yatıran, öğretmenleri çalışma saatlerinin üzerinde görev yapmaya zorlayan veya herhangi bir sebeple personelin özlük haklarını ihlal eden özel okullara 10 bin 147 lira idari para cezası uygulanacak. Aynı fiilin tekrarı halinde bu rakam 50 bin 737 lira olarak uygulanacak, üçüncü tekrarda ise özel okul sürekli kapatılacak." ifadelerine yer verildi.

300 BİNE YAKIN PERSONEL İSTİHDAM EDİLİYOR

Millî Eğitim Bakanlığı istatistiklerine göre 300 bine yakın kişi özel öğretim kurumlarında istihdam ediliyor. Bu kapsamda özel öğretim kurumlarındaki öğretmenlerin haklarının korunması ve mağduriyetlerinin önlenmesi için Genel Müdürlük tarafından süreç yürütülecek.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE