MEB KPSS'siz Çok Sayıda Öğretmen Alımı Yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı KPSS'siz öğretmen alımı yapacak. Peki alımlar ne zaman yapılacak? Hangi branşlara alım yapılacak? Atanan Öpretmenlerin statüsü ne olacak? Öğretmenlere ne kadar maaş verilecek? Tüm soruların cevapları ve daha fazlası kamu haber merkezinde.

ÖĞRETMEN 14.06.2016, 17:38 29.01.2019, 21:02
MEB KPSS'siz Çok Sayıda Öğretmen Alımı Yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ilanda Suriyeli öğrenciler için öğretmen istihdamı yapılacak. İstihdam edilecek olan öğretmenlerin sayısı il Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenecek ve bu sayıya göre alım gerçekleştirilecek.


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından istihdamı yapılacak olan öğretmenler hangi kriterlere göre alınacak? Bu soru belirsizliğini korurken kesin olan bilgi; alımlarda 2016 KPSS/ÖABT puanı olmadan, yani KPSS’siz öğretmen alımı yapılacak. Detaylar ve alım süreci İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yönetilecek. 

Malatya MEM Başvurmak için TIKLAYINIZ

Adıyaman MEM Başvurmak için TIKLAYINIZ

Şanlıurfa MEM Başvurmak için TIKLAYINIZ


Bulunduğunuz ili kontrol etmek için TIKLAYINIZ
 

Suriyeli Öğrencilerin Eğitimleri İçin İstihdam edilecek Öğretmenlerin Statüsü Hakkında

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İstihdam edilecek öğretmenlerin maaşı 2.600 TL olarak belirlendi. Sözleşmeli olarak alınacak öğretmenler için sözleşmeler 5 yıl olarak imzalanacak ve ilgili kişi bu süre zarfında atanırsa herhangi bir tazminat ödemek zorunda kalmayacak. Keyfi olarak ayrılma durumlarında ise bazı yaptırımlar uygulanacaktır. Ayrılma durumlarında özellikle tazminat ödemek zorunda kalınabilir. 


Alımlar Hangi Branşlara Olacaktır?


Suriyeli öğrenciler için istihdamı yapılacak olan sözleşmeli öğretmenlerin branşları şu şekilde belirlendi: -Sınıf Öğretmenliği -Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği -Türkçe Öğretmenliği


Başvuru Şartları


Üç branş için gerçekleştirilecek sözleşmeli öğretmen alımları için Lisans mezunu olmuş olma şartı aranacak.


Süreç


İstihdam edilecek olan Sözleşmeli öğretmenler, 1 yıllık bir eğitim sürecinden geçip Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanacak takvime göre ilgili illerde göreve başlayacaklar.


Yılın Her Ayı Maaş Verilecek Mi?


Alınacak Öğretmenlere yılın her ayı maaş verilip verilmeyeceği konusu ise şu an için halen bilinmiyor.


Kaç Öğretmen Alınacak?


Alınacak olan öğretmen sayısı kesin olmamakla beraber; bilindiği üzere ülkemizde 2 milyonun üzerinde Suriyeli mülteci bulunmakta. Bu sayı, çok yüksek bir rakam olmamakla birlikte çok sayıda öğretmen alımı olacağı gelen bilgiler arasında. Yapılacak alımlara yoğun bir başvuru olması bekleniyor


Kadroya Geçme Şansı Var


Alınan bilgilere göre alımı yapılacak olan sözleşmeli öğretmenlerin bakanlık tarafından belirli bir süre sonra kadroya alınma şansları da bulunuyor. Yapılacak olan alımlarda özellikle Sınıf öğretmenliği branşından öğretmen alımının fazla olacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (66)
Serdar 3 yıl önce
Ilahiyatcilar resim muzikciler 50 ile ataninca adini soyadini yazip cikip kafasizlar ataninca haksizlik degilde 81 le 60 bin kisiyle sinava giren edebiyatci sözleşmeli alininca mi haksizlik oluyo.kendinize gelin. Kimse atanacak demiyo sözleşmeli diyo once okuduğunu anlama kapasitenizi artirmanizi öneririm
Onur 3 yıl önce
O kadar Türkçeci var kardeşim. Elbette bu üç bölüme verilmesi isabetli olmuş. Tarihçi mi, coğrafyacı mı yabancılara Türkçe öğretecek. Türkçeciler de zaten lisans döneminde Yabancılara Türkçe Öğretimi adı altında ders öğretildi. Hem sözleşmeli, kadro var dediler sanki. Elbette hakkımız. İnşAllah olur.
Zeki 3 yıl önce
Kardeşim Neden Kpss siz alım oluyor ? şimdi siz kpss siz alım yaparsanız hakkından atama bekleyenlere haksızlık olmayacak mı ? var bunda bir Ali Cengiz Oyunu !
Ozge 3 yıl önce
50 bin tane edebiyatçı var bu ülkede atama bekleyen yıllarca emek verip 80 puanla evde oturan değil sözleşmeli kpss siz kadrolu ataması bile olsa haktır biraz vicdan be empati
Edebiyatçı 3 yıl önce
kadro gelirse seni niye bu kadar üzdü ki
Fatma 3 yıl önce
Başvurular ne zaman
hazal 3 yıl önce
anladıkta bu kadroya gecme durumu ne oluyor 5 yıllıgına sozleşme tamam amma puan alıp hakkıyla atanan öğretmenlere yapılan haksızlıktır herkes hakkıyla gelsin biryerlere adaletsizliktir herkes belli bir puanla gelmeli biryerlere puanlarını düsürebilirsiniz amma kpss olmadan saçma bir durum
Sinifci 3 yıl önce
Hamgi illerde var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın