Milli Eğitim Bakanlığı 20 Branşta Atama Yapmayacak!

Milli Eğitim Bakanlığı 20 Branşta Atama Yapmayacak!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aldığı kararlar doğrultusunda 20 farklı branşta öğretmen alımı yapmayacağını duyurdu. Ancak bu branşlarda okumuş ve atama bekleyen öğretmenler ise verilen bu kararla beraber ne yapacaklarını şaşırdı. Peki hani branşlarda atama yapılmayacak?

Milli Eğitim Bakanı (MEB) atama kararlarına ilişkin 20 branşta atama yapılmayacağını duyurdu. Ancak açıklanan branşları okuyan ve öğretmenlik için atama bekleyen öğretmen adaylarını çelişkiye düşürdü. Peki hangi branşlara öğretmen ataması yapılmayacak?

Şu anda 20 farklı alan için hiçbir öğretmen alınması söz konusu değil. Çünkü bu 20 branş içerisinde doluluk oranı, bazılarında yüzde 280'lere ulaşmış durumda bile gözüküyor. Alan öğretmenliğinde en büyük fazlalığın olduğu branş ise elbette felsefe. Bu alanda 1594 öğretmenin 2017'de ihtiyaç fazlası duruma düştüğü görülüyor. Bunu Giyim Üretim Teknoloji öğretmenleride peşinden takip ediyor. Bu alan içerisinde ise 717 öğretmenin fazla olduğu ifade ediliyor. Yine MetalTeknolojisi'nde ise 525, Konaklama ve Seyahat Hizmetlerinin alanında ise 199 ihtiyaç dışında çalışan öğretmen olduğu gözlemlenmekte.

ÖZEL SEKTÖR TAVSİYE

Konuyla alakalı olarak bazı uzmanlar bu alanlarda eğitim alan ve gelecekte öğretmen olmak isteyenler için şuandan itibaren Devlet kapısında ve özellikle de öğretmenlikte iş bulmak oldukça zor diye uyarılarda bulunuyor. 20 alanda ise eğitim gören ya da mezun olanların özel sektöre yönelmesini tavsiye ediyorlar.

MEB MÜSTEŞARI UYARMIŞTI

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, 2020'li yıllara kadar öğretmen ihtiyacının 100 bin civarında olabileceğini ifade etmişti. Müsteşar Doç. Dr. Tekin yaptığı açıklamayla beraber; "Tablolar çok açık, öğretmen ihtiyacımız bu kadar. Biz mevcut mezun arkadaşlarımızdan, öğretmen adaylarından ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olacaklar arasından en uygunlarını sınavlarla aramıza dahil edeceğiz. Her yıl belli oranda, bütçeden bize ayrılan kadro oranında öğretmen istihdamına devam edeceğiz. Yeni bir durum yok ortada. Öğretmen istihdamına yönelik projeksiyonumuz bu" ifadelerinde bulunmuştu.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler