Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ücretli Öğretmen Alıyor !

Yüz binlerce öğretmen atama beklerken Milli Eğitim Bakanlığı il müdürlükleri aracılığı ile ücretli öğretmen alım ilanlarını yayımlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ücretli Öğretmen Alıyor !

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye genelinde yaklaşık 82 bin öğretmen açığını kapatmaya çalışıyor. İstanbul’un 39 ilçesinin 36’sı, İzmir’in 30 ilçesinin 16’sı, Kocaeli’nin 12 ilçesinin 12’si, Milli Eğitim müdürlüklerinin sitelerinde “ücretli öğretmenlik” duyurusu yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmen alımları hakkında çeşitli açıklamalar yapıldı. Son olarak Eğitimci Alaattin Dinçer’in bu konuda değerlendirmelerde bulundu. Dinçer'in açıklamaları ise şöyle oldu;

"ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK DUYURUSU YAPILMIŞ"

“İlçe milli eğitim müdürlüklerinin internet sitelerine bakıldığında 6, 7 ve 8. aylara ait ücretli öğretmenlik için başvuru duyurularının yoğunluğu göze çarpmaktadır. Ek ders ücreti ödemeli ve geçici süreli çalıştırma esasına dayanan ücretli öğretmen ilanlarının belli illerle sınırlı olmayıp, hemen hemen bütün illeri ve bu illere bağlı ilçelerin büyük bir bölümünü kapsadığını görmek mümkün.

İncelenen 17 büyük şehre bağlı 345 ilçe arasında büyük şehirlerin merkez ilçeleri de bulunuyor. İncelenen 345 ilçenin 246’sında ücretli öğretmenlik duyurusu yapılmış."

"İNTERNET ORTAMINDA YAYILDI"

"Örneğin; İstanbul’un 39 ilçesinin 36’sı, Ankara’nın 25 ilçesinin 7’si, İzmir’in 30 ilçesinin 16’sı, Kocaeli’nin 12 ilçesinin 12’si, Bursa’nın 17 ilçesinin 9’u, Gaziantep’in 9 ilçesinin 9’u, Şanlıurfa’nın 13 ilçesinin 13’ü, Antalya’nın 19 ilçesinin 14’ü, Adana’nın 15 ilçesinin 14’ü ücretli öğretmenlik için başvuru yapılması duyurusunu internet ortamında yayımlamış durumda.”

"ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ SARSILIYOR"

"Ücretli öğretmenlerin, açık ve ihtiyaç bulunan dersler, özel eğitim sınıflarına yardımcı öğretmenlik ve yıl içinde rapor ya da ücretsiz izin alanlar için değerlendirilmek üzere istihdam edildiklerine dikkat çeken Dinçer, “Öğretmenlik mesleği bugün OHAL KHK’ları ve emeklilik depremi ile sarsılıyor. Depremin nedenleri olarak ihraçlar ve açığa almalar, yeniden başlatılan ‘sözleşmeli kölelik’ uygulaması ve mülakatlar ile deneyimli öğretmenlerin emekli olmak için sıraya girmiş olması sıralanıyor."

"30 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI"

"Bu tabloya bakarak 70 bin atama yapılmadan önce açıklanan öğretmen ihtiyacının devam etmekte olduğunu söyleyebiliriz. Öğretmenliğe atanamayan ve öğretmen olmak için öğretime devam etmekte olan sayıları bir milyonu bulan insanımızın ne olacağına da çözüm üretilmesi gerekmektedir. Hemen şimdi en az 30 bin öğretmen ataması için girişimler başlatılmalıdır."

ÖĞRETMEN İHTİYACI

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamasında resmi eğitim kurumlarında 912 bin 250 öğretmenin görev yaptığını ve ihtiyaç duyulan öğretmen sayısının ise 81 bin 1 olduğunu ifade etti. 

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mutsuz
Mutsuz - 2 yıl Önce

O kadar mutsuzum ki ücretli öğretmen olamıyorum

İlknur
İlknur - 2 yıl Önce

Ben ücretli öğretmenlik için Yen'i başvurdum görevlendirme sürecindesiniz ne demek acaba

miray
miray - 2 yıl Önce

Benim kardeşim 14 yıldır üçretli öğretmenlik yapıyor. Bence uzun süre ücretli öğretmenlik yapanlara bu imkanın verilmesi gerekir.Yıllarını vermiş bu göreve artık çoktan hak ettiğini düşünüyorum.