Alexa
03 Ağustos 2017 Perşembe 17:13
 Öğretmen Atama Kontenjanlarında Artış Olur Mu?

MEB’e 2017 yılı için 30 bin öğretmen atama izni verilmişti. Bunun 20 binine Temmuz ayı içinde atama yapıldı. Kalan 10 bin kontenjana atamalar da 2018 Şubat’ında yapılacak. Mülakat sebebiyle atama süreci uzamaktadır.  Bu yazımızda atama kontenjanlarını, mülakattaki olası değişiklikleri inceleyeceğiz.

Atama Kontenjanları

Her sene bütçeyle birlikte kamuya alınacak personel sayısı belirlenmektedir. Daha sonra da MEB’e ayrılan kadrolar belli olmaktadır. 2017 yılı için 30 bin öğretmen ataması öngörülmüştü. 20 bini kullanıldı, geriye 10 bini kaldı. MEB’in ilave atama izinleri için Maliye’nin kapısını çalması gerekir. MEB, Maliye’den ek atama isterken “acil ihtiyaç” diye belirtmesi lazım ki Maliye’nin de ona göre değerlendirme yapması gerekir. Yapılan açıklamalar 10 binin dışında ek kadro verilmeyeceğini gösteriyor. Son atamada boş kalan kontenjanlar olursa mülakatta 60 puanı geçenler arasından yine mini bir atama yapılması mümkün olabilir.

Öğretmen adaylarının umudu 2018 bütçesi kalmaktadır. MEB, 2018 yılı için toplamda 30 bin değil de 50 bin veya daha fazla kadro talep ederse 2018 Şubat-Mart dönemi öğretmen ilanında iyi sayıda kontenjan verilmesi mümkündür. Yani 2017 KPSS puanı olanlara 2017 bütçesinden 10 bin kadro kalmıştır. 2018 bütçesinden daha fazla kadro kalması için MEB’e atama izninin daha fazla verilmesi gerekir.

Öğretmenlikte Mülakat Sistemi

Sözlü sınavlara birtakım itirazlar var, Danıştay’ın da bir kararı bulunmaktadır. MEB ise herkesin memnun olacağı bir mülakat sistemi getireceğini ifade ediyor.  Mevcut sistemde 3 katı kadar aday mülakata alınıp atamalar sadece mülakat puanına göre yapılmaktadır. Yeni sistemi Milli Eğitim Bakanı açıklayacak. Mülakat sisteminde aklımıza gelen olası değişiklikleri şöyle maddeleyebiliriz:

Devam Ediyor

Devamı

1- Sadece sözlü sınav puanına göre atamalardan vazgeçilebilir: KPSS + Mülakat Puanının Aritmetik ortalamasına göre atamalar yapılabilir veya puanlamayı etkileyecek başka unsurlar getirilebilir. (staj puanları, lisans derecesi gibi)

2- Mülakat puanıyla ilgili düzenlemeler yapılabilir: Mülakatlarda puan yerine “başarılı-başarısız” diye ifadeler verilebilir veya +5/-5 gibi sabit bir puanlama verilebilir.

3- Komisyonlarla ilgili düzenleme yapılabilir. Aynı branştaki adaylara aynı komisyonun puanlama yapması veya komisyonun sadece Bakanlıkta kurulması düşünülebilir.

4- Mülakatlara kamera sistemi getirebilir. Adayların mülakatları kameraya alınıp Bakanlığa gönderilip değerlendirmenin Bakanlıkça tek komisyon tarafından yapılması sağlanabilir.

Özetle; Öğretmenlik alanlarından mezun olanlar çok, atamalar da bütçe sebebiyle azdır. Bir de mülakat faktörü devreye girince adaylar hem kontenjan mağduru hem de mülakat mağduru olabilmektedir. Bunun için herkesi memnun edecek bir atama ve mülakat çözümünün ortaya konması şarttır. 2019’daki seçimlere kadar mülakattan vazgeçilmesi yapılacak en doğru adımlardan biri olacaktır.

Zeki KARA (zekikara@kamupersoneli.net) / Kamupersoneli.net - ÖZEL HABER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Coğrafyacı 2 ay önce

Değerli kamu personel yöneticileri bu haberiniz ve ilginizden ötürü çok teşekkür ederim... Sizden bir ricam olacak bu haberde de değinmissiniz aceba EK ATAMA haberi yapar misiniz kıl payı kaciranlardanim bu konu da sesimiz olur musunuz şimdiden çok teşekkür ederim

Avatar
öğretmen 2 ay önce

mülakat kelimesinden bile artık üniversite mezunu olup işsiz olanlar özellikle öğretmen adayları nefret eder oldu bunun tek kurtuluşu yazınızda da bahsetmişsiniz aslında bu sistemin benzeri besyo öğrenci seçmelerinde de kullanılıyor mülakat yerine kpss puanı-diploma notu-staj puanı gibi parametreler olabilir böylece ortada ne kpss mağduru olur ne de mülakat mağduru olur kpss puanı düşük olan, diploma notu düşük olan atanamayacağını atamalar olmadan anlar başka alana yönelir kendisini geliştirir bu sistemle adaylar bi umutla sınava giriyor ya sınav sistemi değişiyor ya da atama sistemi değişiyor bişeyler oluyor bu da adayın sınava odaklanmasını zorlaştırıyor sınavla ilgili herşeyi aday en az 7-8 ay öncesinden bilmeli ona göre çalışma planını yapmalı maalesef bizim ülkemizde bu yok. sonuç umutsuz, biçare, haklarını sosyal medyada arayan insanlar yetiştiriyoruz acı ama sonuç bu, yetkililer bunu ne zaman fark edecek artık bu iş böyle devam edemez, gençliğimiz gençlerimiz heba olup gidiyor

Avatar
Elif 2 ay önce

Zeki Bey agustostaki 10 bin atama için kontenjan değerlendirmesi yapar mısınız? Ve yeni müfredatın felsefe öğretmenliğine yansımasını değerlendirir misiniz?

Avatar
Memurlar 2 ay önce

Hani ağustosta 10 bin atama yapılacaktı

Avatar
mustafa 2 ay önce

atama yapılmasına yapılsında ancak hükümet nedense biz ön lisans mezunlarını unutu iş işten geçmeden bizide hatırlasın

Avatar
OCEAN 2 ay önce

bu daha önce yapılan bir açıklama ve bunun bilinmesi doğru olacaktır.'' basın mensuplarının 10 bin öğretmen alımı yapılacak mı sorusu üzerine tekin, henüz netleşmiş bir durumun olmadığını söyledi. alım yapılması durumunda ise bu alımın şubat ayını bulabileceğini belirten bakanlık müsteşarı yusuf tekin, konu ile ilgili bakanlığın gerekli açıklamayı önümüzdeki günlerde yapacağını söyledi.''

Avatar
Beyza 2 ay önce

Yusuf tekin meb in aciklama yapmasına kalmadan önceden bilgi veriyor

Avatar
Hancı&Yolcu 2 ay önce

daha kpss p10 a girmenin hiçbir anlamı yok....

banner462