11 Şubat 2017 Cumartesi 22:45
Öğretmen Atamalarında Mülakat Olmaması İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

Öğretmen atama sistemine KPSS ve ek olarak mülakat sisteminin getirilmesi, bazı öğretmenler tarafından istenilmeyen bir durum oldu. Öğretmenler başlattıkları imza kampanyası ile mülakat sistemi ile atamaya tepki gösterdiler. Mülakat sistemi ile atama sebebi ile mağdur olduklarını belirten öğretmen adayları, 15.000+5000 sözleşmeli öğretmen alımında KPSS ile atanma şansı olmayan fakat mülakat puanları yüksek olan bazı adayların atandığını, KPSS puanı ile atanma şansı olduğu halde mülakat puanları düşük olduğu için atanamayan bazı adayları örnek gösterdiler.

Mülakat Hak Mağduriyeti mi?

Başlatılan imza kampanyasında, mülakatın hak mağduriyetine sebep olduğunun düşünüldüğü belirtildi. Güvenlik soruşturmasının atama öncesi yapılmasını fakat atamalarda mülakat puanlarının etki etmemesini isteyen öğretmen adayları, KPSS puanı ile atanmak istediklerini belirttiler.

Mülakat Olacaksa...

İmza kampanyasını başlatan öğretmen adayları, mülakat sistemi olacaksa dahi mülakatta kaldı ve geçti gibi iki durum değerlendirmesi olmasını ve geçti niteliğinde olanların KPSS puanı ile atanmaları gerektiğini belirttiler.

Tercih Haklarının Düşürülmesi:

Tercih hakkının 44 tercihten 22 tercihe düşürülmesi durumunun da yanlış olduğunu belirten öğretmen adayları, tercih haklarının tekrar 44'e yükseltilmesi gerektiğini belirttiler. Mülakat sonrası branş sıralamasının açıklanmaması durumuna da dikkat çekilen imza kampanyasında, kampanyayı başlatan ve destek veren öğretmenler, bu durumunda kendileri için olumsuz bir durum olduğunu belirttiler.

İşte O İmza Kampanyası:

Bizler 450.000 atama bekleyen öğretmeniz.
KPSS puanı yüksek adaylar olarak, mülakat puanları ile atama yapılması yüzünden çoğumuz mağdur olduk.
15.000+5000 sözleşmeli öğretmen alımında KPSS puanına göre atanma şansı olmayan adaylar, yani mülakat puanı ile puanları şişirilen çoğu aday atanarak öğretmen oldu.
MEB resmi web sitesinde yayınlanan sonuçlar incelendiğinde

KPSS puanı 67 mülakat puanı 97
KPSS puanı 65 mülakat puanı 99
KPSS puanı 70 mülakat puanı 100 gibi yüzlerce örnek çıkıyor karşımıza.

Kpss puanı 87 olan aday mülakattan 92 alırken
Kpss puanı 92 olan bir aday mülakattan 80’e düşürüldüğü için atanamıyor.
Mülakat tam anlamıyla bir hak mağduriyetine sebep oluyor.
Bizler sıkı güvenlik soruşturmasından geçip mülakatsız bir atama istiyoruz.
Şayet mülakatlı atamada ısrar edilecekse mülakat; "kaldı-geçti" şeklinde yapılmalı ve geçer not alan adayların KPSS puanlarına göre atama yapılmalıdır. Mülakat puanı ile atama yapılması KPSS puanı yüksek olan adayların hemen hemen hepsinin işsiz kalmasına ve hak mağduriyeti yaşamasına sebep olmuştur.
Tercih hakkının 44 tercihten 20 tercihe düşürülmesi ise tam bir felaket, tercih hakkının eskisi gibi 44 tercih olarak arttırılmasını ve rahatça tercih yapabilmeyi istiyoruz.
Mülakatlardan sonra branş sıralamalarının açıklanmamış olması ise ayrı bir felaket oldu. Alanımızda kaçıncı sırada olduğumuzu bilmeden tercih yaptık. Mülakat sonrası kaçıncı sırada olduğumuzu bilmeden nasıl tercih yapabiliriz? MEB'in bu problemleri çözmesini ve adayların mağdur olmasını engelleyecek düzenlemeler yapmasını istiyoruz.

Son Güncelleme: 03.02.2019 15:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.