Öğretmenlere En Az Maaş Ödeyen Üçüncü Ülke Türkiye Oldu !

35 OECD ülkesi arasında öğretmenlerine en az maaş veren üçüncü ülke yıllık 22 bin 143 dolar ile Türkiye oldu. 12 bin 267 dolar ile Letonya en alt sırada yer aldı. Bunun yanı sıra sıralamada Lüksemburg yıllık 96 bin 888 dolarla öğretmene en çok maaş ödeyen ülke oldu.

Öğretmenlere En Az Maaş Ödeyen Üçüncü Ülke Türkiye Oldu !

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) “Bir Bakışta Eğitim 2018” raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre Türkiye, 35 OECD ülkesi içinde devlet okullarında öğretmenlerine en az maaş ödeyen üçüncü ülke oldu. 

ÖĞRETMENE EN AZ MAAŞ ÖDEYEN ÜÇÜNCÜ ÜLKE TÜRKİYE

Açıklanan listenin en altında yıllık ortalama 12 bin 267 dolarla Letyonya yer alıyor. Bunun yan sıra Letonya'yı 17 bin 449 dolarla Slovakya, 22 bin 143 dolarla da Türkiye izliyor. OECD ülkeleri içinde öğretmenlerin en yüksek maaş aldığı ülke ise yıllık 96 bin 884 dolarla Lüksemburg oldu. Açıklanan rapor kapsamında OECD ülkeleri arasında ortalama yıllık maaş ise 37 bin 440 dolar oldu.

Konu ile ilgili olarak devlet okullarında öğrenci başına öğretmen maaşı maliyetinde de Türkiye, en alttan altıncı ülke durumunda bulunuyor. Söz konusu listeye göre en alt sırada 758 dolarla Letonya bulunuyor. Letonya'yı 1089 dolarla Slovakya, 1013 dolarla Çekya, 1115 dolarla Meksika, 1296 dolarla Estonya izliyor. Bu listeye göre Türkiye'de maliyet 1258 dolar olarak belirtildi.

Tüm bunların yanı sıra Sözcü'den Nuray Tarhan'ın aktardıklarına göre devlet harcamaları içinde öğretmene en çok yatırım yapan ülke yine Lüksemburg oldu. Maliyet ise 10 bin 265 dolar olarak belirtildi.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 10 ay Önce

Yalanınız Batsın 3 ay da yerinde oturup maaş alan benim sanırım.

arbuşik
arbuşik - 10 ay Önce

almanya bnizi kıskanıyor :)