Öğretmenlere Performans Sistemi Gelecek Mi? Bakan Ziya Selçuk Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi'nde programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Ziya Selçuk, öğretmenlere performans getirilebilir mi sorusuna ise cevap vererek detayları paylaştı...

ÖĞRETMEN 21.01.2019, 08:30
Öğretmenlere Performans Sistemi Gelecek Mi? Bakan Ziya Selçuk Açıkladı

Öğretmenlere, performans sistemi gelecek mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi'nde programında konuştu. Program Ankara Sıhhiye'de bulunan ve Bakan Ziya Selçuk'un da öğrenim gördüğü Ankara Atatürk Lisesi Müzesinde yapıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlere performans getirilebilir mi, iyi öğretmen ödüllendirilir mi şeklindeki soruya şu şekilde cevap verdi:

"Ben peformansı çok benimsemem.

Performans temelli bir meslek yaşamı, kapitalizmin belirli bir evresinde, bütün çevreyle beraber, örneğin patent hukuku, örneğin atama ve yükseltme, ücretlendirme, eğitim politikasında, bunların hepsi bir habitat, havza oluşturursa o zaman performansa dayalı bir şey yapmak anlamlı olur.

Ama şuan bütün parametreler performansa temelli değil.

Öğretim üyelerinin performansına bakmıyoruz. Anne ve babaların performansına bakmıyoruz. Öğretmenlerin bakmıyoruz. Sadece çocuklara bakıyoruz.

Öğretmenlerin belirli notlar üzerinden, performansına dayalı bir sistem kurmak, şuan için gerekli şartlar hazırlanmadan, yapılabilecek bir şey değil."

Yorumlar (1)
Ali bey 10 ay önce
Çok mantıklı adam biliyor da konuşuyor