07 Haziran 2019 Cuma 17:30
Öğretmenlerin 2019 Yılı Haziran 2019 Yaz Dönemi Seminer Programı Konuları Neler?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) haydi etkinlik üretelim, doğada öğrenelim, eğitimde zeka oyunları, STEM uygulamaları, masal anlatıcılığı, müzede öğrenelim gibi ana başlıklarla hazırlamış olduğu mesleki gelişim prgramını Türkiye genelinde hayata geçirecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2019 yılı Haziran ayı yaz dönemi seminer programı konuları belli oldu...

HAZİRAN YAZ DÖNEMİ SEMİNER PROGRAMI 

Öğretmenler 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonunda yapacakları 2019 Haziran yaz dönemi mesleki çalışma programı kapsamında mesleki çalışmalarına 17-21 Haziran'da ilk hafta olarak ve 24-28 Haziran'da ise 2. hafta olarak katılım sağlayacak.

Bakan Selçuk 1 milyon öğretmene MEB bilişim ağı EBA'dan yapılacak canlı yayınla seslenecek.

ÖĞRETMENLERİN 2019 YILI HAZİRAN 2019 YAZ DÖNEMİ SEMİNER PROGRAMI KONULARI

MEB tarafından hazırlanan seminer program konuları şöyle;

"Bütün eğitim kademelerinde özel eğitim uygulamaları (özel eğitim sınıfları, evde eğitim, destek eğitim odası, kaynaştırma eğitimi), okul aile iş birliği, teknoloji ve madde bağımlılığı, okul tabanlı afet eğitimi, kariyer rehberliği (meslek seçimi, sınav sistemi gibi), ergenlik çağında bulunan öğrencilere yönelik sınıf yönetimi ve disiplin, ergenlerle iletişim.

Öğrencilerin sosyal ve kültürel etkinliklere yönlendirilmesinin ders başarısına etkisi, sınav kaygısı, okullardaki spor faaliyetlerinin öğrencilere benimsetilmesi ve branşlaştırma, okulda ilk yardım, öğrencilere çevre bilinci kazandırma, etkin sınıf ve okul yönetimi, değişen okul rolleri (okulların halka açılması.

Hayat boyu öğrenme), liderlik ve örgüt kültürü, okullarda kriz yönetimi, şiddetin nedenleri ve şiddete karşı alınabilecek önlemler, eğitimde zaman yönetimi ve akademik başarı, okul ve çevre güvenliği, iş sağlığı ve iş güvenliği konuları, değerler eğitimi, kaynaştırma eğitimi, bireyselleştirilmiş eğitim programları

Kapsayıcı eğitim, işletmelerde mesleki eğitim, staj veya yoğunlaştırılmış eğitim uygulamaları, öğrenci devamsızlığının azaltılması için alınacak tedbirler, güncellenen öğretim programları."

ÖZEL EĞİTİM İHTİYACI OLAN ÖĞRENCİLERE YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALAR

Bakanlığın programına göre, tüm eğitim kademelerinde görev yapan öğretmenler, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, bilim sanat merkezleri, rehberlik ve araştırma merkezlerinden destek alarak okullarda çocuğa yönelik ihmal ve istismarın önlenmesi konusunda çalışmalar yapacak.

Ayrıca, okul içinde özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik yapılan çalışmalar değerlendirilecek.

Özel yetenekli öğrencilerin özellikleri, tanılanması, yönlendirilmesi ve eğitim süreçleri ile ilgili bilgilendirme yapılacak. Sorun çözme becerileri, siber zorbalık, okullarda şiddetin nedenlerine ilişkin hazırlanan videolar, EBA'dan izlenecek.

ZEKA OYUNLARI, STEM UYGULAMALARI, MASAL ANLATICILIĞI VE OYUNUN ÖNEMİ

Okul öncesi öğretmenlere seminer programının ikinci haftasında okul öncesi eğitimde zeka oyunları, STEM uygulamaları, masal anlatıcılığı ve oyunun önemi hakkında bilgilendirmeler yapılacak.

Okul aile iş birliğinin geliştirilmesine yönelik etkinlikler paylaşılacak. Öğretmenlere, il milli eğitim müdürlüklerinin planlamaları dahilinde "Müzede Öğrenelim'' konularında da mesleki gelişim programı uygulanacak.

BİLİM ZAMANI

Ayrıca öğretmenlere yönelik "bilim zamanı'' adı verilecek bir planlama dahilinde, her branşa uygun belirlenen temalarda, bilim sanat merkezleri, bilimsel araştırma merkezleri, teknoloji ve bilim fuarları, üniversiteler, TÜBİTAK gibi kurumlarda okul dışı öğrenme etkinliklerinin gerçekleştirilmesi konusunda faaliyetler yürütülecek.

İLKOKUL ÖĞRETMENLERİNE SANTRAÇA YÖNELİK BİLGİLEDİRME YAPILACAK

İlkokul öğretmenlerine yönelik ayrıca yeni uygulamaya başlanan satranç öğretim programına yönelik bilgilendirme yapılacak.

Bilişim teknolojileri öğretim programı uygulamalarının tanıtımı gerçekleştirilecek. Ayrıca öğrencilerin okul içinde veya dışında sosyal etkinliklere ve sosyal sorumluluk projelerine katılımının kayıt altına alınması için oluşturulan Sosyal Etkinlik Modülünün etkin kullanımına yönelik bilgilendirme de yapılacak.

DOĞADA ÖĞRENELİM TEMASI

Öğretmenler ayrıca ''doğada öğrenelim'' teması ile doğa yürüyüşü etkinliği oryantiring etkinliklerine de katılacak. Bu etkinlikler, okul müdürlüklerince kurum imkanları doğrultusunda planlanacak. Öğretmenlerin motivasyonun ve kurumsal aidiyet duygusunun artırılması amacıyla etkinlik sonunda piknik düzenlenecek.

Öğretmenlere ayrıca 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında okullarda pilot uygulaması başlatılan tasarım beceri atölyelerine ilişkin de bilgilendirmeler yapılacak.

MESLEĞİM HAYATIM

Lise öğretmenleri ise akademik başarıyı artıracak konulara mesleki gelişim faaliyetlerinde yer verecekler.

Meslek liselerindeki öğretmenlere "Mesleğim Hayatım" portalının tanıtımı yapılacak ayrıca ulusal ve uluslararası proje fon kaynaklarının kullanımı, mesleki eğitimde iş birliği protokolü hazırlama, uygulama ve yürütme esas ve usullerine ilişkin eğitimler düzenlenecek.

MEB TARAFINDAN HAZIRLANAN SEMİNER PROGRAMI

EK-2

EK-3

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
irem karakaş 2019-06-18 09:11:09

bu meb saçma sapan işler yapmak zorunda mı acaba

Avatar
Esra 2019-06-18 20:02:01

Bi kere de sasirtin lutfen