Sözleşmeli Öğretmenlerin Eş Durumuna Dayalı Tayin Sorunu

Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüklerinin sağlanmaması mağduriyetlere yol açıyor. Kamupersoneli.net olarak bu haberimizde siz okuyucularımıza sözleşmeli öğretmenlerin eş durumuna bağlı tayin sorunlarını dile getiriyoruz.

ÖĞRETMEN 10.08.2018, 00:00 10.08.2018, 00:45
Sözleşmeli Öğretmenlerin Eş Durumuna Dayalı Tayin Sorunu

M.E.B tarafından öğretmen istihdamında güçlük çekilen öğretmen açığı bulunan bölgelerde  öğretmenin uzun süre kalmasını sağlamak amacıyla  uygulamaya konulan sözleşmeli öğretmenlik uygulaması, sözleşmeli öğretmenlerin her geçen gün kamuoyuna  yansıyan çözülmesi  ivedilik  addedilen sorunlarıyla birlikte tartışılmaktadır.

Okullarımızda sözleşmeli ve kadrolu öğretmen şeklinde ortaya çıkan ikilem, kurum içi çalışma barışını bozucu etki yapmakta, bu durum öğretmenlerimizin verimliliğini düşürmektedir. Sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenlerin sahip olduğu özlük haklarına sahip olmadıklarından, mağduriyetler yaşanmakta , bu durum bir çok davaya neden olmaktadır.

M.E.B da sözleşmeli olarak çalışan  öğretmenlerin en önemli sorunu eş durumu tayini yapılmaması olarak bilinmektedir. Bakanlık özellikle Güney Doğuya atanan öğretmenlerin eş durumunu mazeret göstererek bölgeden ayrıldığını  belirtirken, zaman zaman deneyimli öğretmenlerin de bu bölgede çalışmasının özendirilmesini yönelik öneriler tartışılmakta birlikte, sözleşmeli öğretmenlerin sorunları çözüm beklemektedir.

Adeta çakılı öğretmenlik uygulaması olarak nitelendirebileceğimiz Sözleşmeli öğretmenler  atandıkları okulda 4 yıl çalıştıktan sonra kadroya geçiyor, ardından 2 yıl daha aynı okulda görev yaptıktan sonra tayin isteyebiliyorlar. Sözleşmeli öğretmenlerin 6 yıl boyunca,  aile bütünlüğünü bozarak eş ve çocuklarından ayrı kalmalarına neden olan, öğretmeni adeta eşi ile işi arasında tercihe zorlayan uygulamada, karşılaşılan sorunlarının çözülmesi için sözleşmeli öğretmenler M.E.B 'na sesini  duyurmaya çalışmaktadırlar.

M.E.B da Prof. Dr. Ziya Selçuk'un gelmesiyle birlikte mevcut bütün sorunların çözümüne yönelik olumlu bir iklim oluşmuştur. Bu bağlamda bakanlık tarafından, karı koca öğretmen olmaları  durumunda ve sağlık mazeretine  dayalı olmak kaydıyla, yer değiştirme hakkı tanınan sözleşmeli öğretmenler,  atılan bu olumlu adımdan sonra okullarının açılmasına çok kısa bir zaman kalması nedeniyle M.E.B dan  eş özrü gibi tüm mazeretlerde aile birlikteliğini temelden sarsan, kısıtlamaların kaldırılarak tayin hakkı verilmesini beklemektedirler.

Eğitimci Yazar Rıza CEYLAN

Kamupersoneli.net - ÖZEL Haber

NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"

Yorumlar (41)
A.Ş 1 yıl önce
Yıllarca ücretli öğretmenlik yaptık yıllarca dershanelerde çalıştık yaşımız kırkı geçti .Tam atandığımıza sevindik derken eş tayini yasağıyla karşılaştık. Eşim işveren işyerini kapatıp benim yanıma gelemez. Onca insana iş vermiş .kızım okulundan arkadaşlarından ayrılmak istemiyor hergün ağlıyor .ailemiz bölündüğü için çok üzülüyor.iki çocukla ayrı ayrı yerlerde hem maddi hem manevi olarak çok sıkıntı çekiyoruz.çocuklar anne babalarından ayrı büyümek zorunda kalıyor.inşAllah bu yanlışa bir an önce son verilir..
Muhammet 1 yıl önce
Anayasal insani ve dini olarak hakkımız olan eş tayini 2 yıldır verilmedi. Ruhen ve sosyal yönden hem biz hemde çocuklarımız hasta oldu. Her kime başvuru yapsak haklısınız deniliyor.. Eee haklı isek verin hakkımızı artık.
Kadrolu tüm memurlara mazeret tayini var Sözleşmeli sağlık personeline var İki eşin sözleşmeli öğretmen olması durumuna var Sağlık özrü olan sözleşmeli öğretmene tayin hakkı var Sadece eşi özel sektörde çalışan sözleşmeli sözleşmeli öğretmenlere yok. Eee bizde ya ıstifa mı edelim ya da eş mi bosayalim. Amacımız mahrumiyet bölgesinden kaçmak değil aile bütünlüğü stiyoruz.
Mahrumiyet bölgelerinde eğitim yükünü sadece sözleşmeli öğretmenlere yüklemek hic adaletli olmuyor. Umariz bir çözüm bulunur
Metin 1 yıl önce
Bu zulüm artık bitmeli
E.T. 1 yıl önce
OLMUYOR ARKADAŞ OLMUYOR İLLA YA ÇALIŞ YA BIRAK MI BUNUN SONU EŞ DEN ÇOCUKTAN UZAKTA ...ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ DAYANMIYOR .BİZİ GEÇTİM ARTIK .. BU ARADA MAAŞ EV KİRASIYLA UÇAK PARASINA GİDİYOR ZATEN (GİDİŞ DÖNÜŞ 1000 LİRA )
Eren 1 yıl önce
Bu garip sistem Son bulmalı aileler paramparça... Çocuklar. Annesiz veya babasız ... Onlar da dağılmış durumda...
Hilal 1 yıl önce
Lütfen artık sözleşmeli öğretmenlere yapılan haksızlıklara son verilsin
Serkan 1 yıl önce
Ailesiz öğretmen olmaz. Aklı ailesinde olan öğretmen çocuklara ne verebilecek Allah aşkına sağlık özrü veriliyorda eş özrü niye yok yani. Aileler parçalanıyor farkında mısınız bunun vebalnin altından kimse kalkamaz. Suriyelilere gösterilen merhatten birazda bu vatanın evlatları öğretmenlere verin lütfen.
Serkan 1 yıl önce
Haber için çok teşekkür ederim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın