Türkiye'de 97 Bin Öğretmen Açığı Bulunuyor !

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Türkiye Büyük Millet Meclisine bir soru önergesi verdi. Soru önergesinde Gürer, Türkiye'de 97 bin öğretmen açığının olduğunu ve 400 bin öğretmen adayının atama beklediğini vurguladı.

ÖĞRETMEN 04.12.2018, 09:23
Türkiye'de 97 Bin Öğretmen Açığı Bulunuyor !

Önergeyi yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, resmi kurumlarda görev yapan öğretmen sayısını 920 bin, öğretmen ihtiyacını ise 97 bin olarak açıkladı.

Geçtiğimiz yıl bu açığın 117 bin olduğu açıklanmıştı. Engelli öğretmen sayısı ise 6 bin 751’de kaldı. Bu rakam, Milli Eğitim Bakanlığının, kamu kurumlarında yüzde 4 olan engelli personel çalıştırma zorunluluğuna uymadığını ortaya koydu. 

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, “Milli Eğitim Bakanlığında 2017-2018 eğitim öğretim yılında asıl kadroda görev yapan öğretmen sayısı kaçtır? Sözleşmeli, vekil, ücretli öğretmen sayıları kaçtır? Öğretmen açığı var mıdır, sayıları kaçtır? Engelli öğretmen sayısı kaçtır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi. 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN SAYISI 59 BİN 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, resmi eğitim kurumlarında 73 bin 261 kurum yöneticisi, 788 bin 263 öğretmen ve 59 bin sözleşmeli öğretmen olmak üzere toplam 920 bin 524 kişinin görev yaptığını açıkladı. 

ÖĞRETMEN AÇIĞI 97 BİN 

Selçuk, ülke genelinde resmi eğitim kurumlarında öğretmen ihtiyacının ise 97 bin 31 olarak belirlendiğini bildirdi. 

ENGELLİ ÖĞRETMEN KADROSU ÇOK AZ 

Bakan Selçuk’un verdiği bilgiye göre resmi eğitim kurumlarında görev yapan engelli öğretmen sayısı da 6 bin 751’de kaldı. 

GÜRER: “400 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BEKLİYOR”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 400 binden fazla öğretmen adayının atama beklediği ülkemizde 97 bin öğretmen açığının bulunmasının, Milli Eğitim sistemindeki çarpıklığa işaret ettiğini söyledi. Gürer, öğretmenleri ücretli, vekil ve sözleşmeli gibi statülere ayrılmasının da öğretmenler arasında ayrımcılığa neden olduğunu ifade etti. Geçen yıla göre öğretmen açığında kısmen düşme olsa da 97 bin kadro açığının ciddi bir rakam olduğunu belirtti.

MEB, ENGELLİ ÖĞRETMEN ZORUNLULUĞUNA UYMUYOR 

Resmi kurumlarda 920 binden fazla öğretmen görev yaparken, engelli öğretmen kadrosunun 6 bin 700 civarında olmasının da düşündürücü olduğunu kaydeden Gürer, “Yüzde 4 olan engelli personel çalıştırma zorunluluğuna Milli Eğitim Bakanlığının uymadığı görünüyor. Bakanlığın en az 35 bin engelli öğretmen çalıştırması gerekiyor. Buna göre bakanlık olması gerekenin 5’te birinden daha az sayıda engelli öğretmen çalıştırıyor” diye konuştu. 

Yorumlar (4)
Şükran 1 yıl önce
Yaslaninca mi gorev yapacagiz atama bekliyoruz tarihciler olarak
Özden 1 yıl önce
Artık ücretli öğretmenlerin hapsi kadrolu olmalı
Atanamayan lÖğretmen 1 yıl önce
Atama istiyoruz!
Erhan 3 ay önce
Bu ülkede her şey olacaksın ama öğretmen olmayacaksın :D