Ücretli Öğretmenlere Kadro Düzenlemesinden Vazgeçilir Mi?

Vergi Kanunları ve bazı KHK'larda değişiklik yapılması kapsamında sunulan kanun tasarısında ücretli öğretmenlerin kadroya alınmasına yönelik maddeler yer aldı. Ücretli öğretmenlerin kadroya alınmasına dair maddelerin söz konusu tasarıda yer alması ise bazı adaylar tarafından eleştirildi. Bu haberimizde ücretli öğretmenlerin kadroya alınmasını ve KPSS konusu değerlendiriyoruz.

Ücretli Öğretmenlere Kadro Düzenlemesinden Vazgeçilir Mi?

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının içinde ücretli öğretmenlerin kadroya geçirilmesine yönelik madde nedeniyle atama bekleyen öğretmen adayları tepkili. Bu haberimizde KPSS ve kadroları değerlendireceğiz.

Çıkarılan Yasalar Birilerinin Lehine Olmaktadır

Ülkemizde siyaset ile istihdam arasında çok yakın bir ilişki vardır. Siyaset içinde yer alan milletvekilleri, bürokratlar, parti yöneticileri, belediye başkanları ister iktidarda olsun, ister muhalefette olsun istihdama ve işe alımlara müdahale etmek istemektedirler. Mülakatla İşe alımlarda akrabalık, hemşehricilik,  partiye bağlılık öne çıkmaktadır.

Zamanında sınavsız olarak yüz binlerce taşeron personel kamuya alınmıştı. Şimdi taşeron personele kadro verilmektedir. Kadro verilmesi doğru ancak zamanında sınavsız olarak kamuya alınmaları yanlıştı. Daha önce dershanede öğretmenlik yapmış olanlar kadroya alındı. Şimdi ise ücretli öğretmenler için kadro süreci başladı. Daha sonra PİCTES öğretmenleri için kadro çalışması yapılır. İleride Belediyelerin kurslarında görev alan öğretmenler için kadro çalışması yapılır. Bunların hepsi bir talebin yerine getirilmesidir. Yapılan uygulamaların doğru ya da yanlış olduğunu ilerleyen dönemlerde daha net göreceğiz. Atılan adımların takdirini kamuoyuna bırakıyoruz ancak şu bir gerçek ki KPSS’ye girip de atama bekleyen yüz binlerce aday var, personel alımlarında adaleti sağlamak Devletin ve Hükümetin en önemli sorumluluğundan biridir.

Ücretli Öğretmenlere Kadro Düzenlemesinden Vazgeçilir Mi?

Torba yasa tasarısı TBMM’ye sunuldu. 80. madde de ücretli öğretmenlerin kadro düzenlemesi yer almaktadır. Söz konusu düzenleme henüz yasalaşmadığı için elbette bu madde tasarıdan çıkarılabilir. Komisyon görüşmelerinde ve Genel Kurulda ilgili madde tasarıdan çıkartılabilir veya madde de birtakım değişiklikler yapılması mümkündür. Bu değişiklik MEB isterse olur, sonuçta MEB’in talebiyle böyle bir madde tasarıda yer almaktadır. Komisyonda veya Genel Kurulda milletvekillerin iradesiyle değişiklik yapılması söz konusu olamaz.

Atama bekleyen öğretmen adayları, adaletli bir düzenleme olmadığı için ücretli kadro verilmesine şiddetle karşılar ancak 540 sigorta primi olanlar da çıkarılacak düzenlemeyle atanmanın hayalini kurmaya başladı. Tasarıdaki maddenin ortaya çıkmasıyla ücretli öğretmenli yapmış olanların hemen hepsi e-devletten sigorta primine bakmışlardır. Yani 5 bin kadronun hayalini kuranlar da var bu düzenlemeye karşı çıkanlar da var. Ücretli öğretmenlerin tamamının sigorta primleri 30 gün olarak yatırılmamıştır, iller arasında da farklı uygulamalar söz konusudur. Bu yüzden 540 sigorta primi şartı düşürülsün diyenler de çıkmaya başladı. Hatta herkes kendi çıkarına göre talepte bulunmaya başladı diyebiliriz.

Özetle; Keşke zamanında taşeron personeller sınavla işe alınsaydı, keşke dershane öğretmenlerine sınavsız kadro verilmeseydi, keşke ücretli düzenlemesi de TBMM’ye sunulmamış olsaydı da personel alımlarının tamamı sınava dayalı olarak yapılsaydı.  Bu şekilde hiç kimsenin itirazı olmayacaktı. Ücretli düzenlemesinde her ne kadar KPSS şartı yer alsa da ayrı bir ilanla ve özel şartla personel alınacağı için KPSS’nin çok da bir önemi olmayacaktır.

Zeki KARA (zekikara@kamupersoneli.net) / Kamupersoneli.net - ÖZEL HABER

NOT: Aktif link dahi verilse hiçbir ortamda kullanılamaz.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2018, 00:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
idealist
idealist - 1 yıl Önce

yahu niye vazgeçilsin ,ücretli öğretmen bu türkiyede kadroyu en çok hak eden kesim.hekese verildi azıcık ücretli kesime verise ne olur.

Muhammed Emin BİÇER
Muhammed Emin BİÇER - 1 yıl Önce

İTİRAZ EDEN ARKADAŞLAR BİZDE EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNLARIYIZ 4 YIL BOYUNCA OKUDUK BU HAKSIZLIK DEĞİL DE 11 YIL BOYUNCA ÇİLEYLE SIKINTIYLA CEFAYLA ÇALIŞMAKTAYIM AİLE ÇOCUK VAR ARTIK ÇOCUKLARIM SINAVLARA HAZIRLANIYOR LÜTFEN LÜTFEN LÜTFEN KPSS ŞARTI VE DİĞERİNİ KALDIRILMALI DERSHANELER GİBİ OLMALI LÜTFEN

fatih kelleoğlu
fatih kelleoğlu - 1 yıl Önce

1999 mezunuyum 21 okulda ücretli çalıştım 18 yıldır atama bekliyorum inş kpss sınavsız atanırız

.metalci
.metalci - 1 yıl Önce

13 sene yaptım bu yıl özel okulda çalışıyorum benim günahım ne ben bu yıl çalışmıyorum diye şarta uymuyorum

sedat
sedat - 1 yıl Önce

niye vazgeçilsin ki yıllardır az bir paraya talim ediyorlar, asıl onlar hemen atanmalıdır

murat
murat - 1 yıl Önce

ne vazgeçmesi ey haber sitesi(durmak yok yola devam)

ucretliii
ucretliii - 1 yıl Önce

öğretmen öğretmenin düşmanı olmuş. bu insanlar zor şartlarda çalıştılar iki üç kuruşa. sizin daha düne kadar gitmeye cesaret edemediğiniz parası az dediğiniz,mevsimlik işçi dediğiniz ucretli ogretmenler kadroyu çoktan haketti.Sabirla zor sartlarda calistilar.Devletimize kusmedik.InsAllah birgun butun kardeslerimizin herkesin kadroya gececegine inaniyorum.Biraz gec olacak ama o gunler muhakkak gelecek.Allah razı olsun bu çalışmayı yapanlardan.Allah devletimize zeval vermesin.

MAĞDUR ÖGRETMEN
MAĞDUR ÖGRETMEN - 1 yıl Önce

SAYIN CUMHURBAŞKANIM,SAYIN MİLLİEĞİTİM BAKANIM VE TÜM DEVLET BÜYÜKLERİME SESLENİYORUM.KURUMUNUZDA UZUN YILLARDAN BERİ ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPIYORUM. NOLURSUNUZ ŞU 2017 KPSS ŞARTINI KALDIRIN ALLAH RIZASI İÇİN BU ATAMAYA İNANINKİ Ç0K İHTİYACIM VAR SESİMİ DUYUN.ÇOCUKLARIMIN VE BENİM KALBİME Bİ UMUT IŞIĞIDA SİZ OLUVERİN.SAYGILARIMLA.