Ücretli Öğretmenlerin Kadroya Geçişi İçin 7 Şart

Ücretli öğretmenlerin kadroya geçirilmesine ilişkin madde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde sunulan kanun tasarısında yer aldı. Söz konusu maddelerde 5 bine yakın ücretli öğretmenin kadroya alınmasına ilişkin detaylar yer alıyor. TBMM'ye sunulan ücretli öğretmenlerin kadroya alınmasına ilişkin maddeleri haberimizde değerlendiriyoruz.

Ücretli Öğretmenlerin Kadroya Geçişi İçin 7 Şart

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu. Ücretli öğretmenlerin kadroya geçirilmesine yönelik madde de bu tasarıda yer aldı. 5 bine kadar ücretli öğretmen 6 ay içinde kadroya geçirilebilecek.

Ücretli Öğretmenlerin Kadroya Geçişi İçin 7 Şart

1-2017-2018 eğitim-öğretim yılında ek ders karşılığı olarak görev yapmış olmak.

2-En az 540 gün sigorta primi ödenmiş olmak.

3-657 DMK’de öngörülen genel şartları taşımak.

4-Öğretmenliğe atanmak için özel şartları taşımak.

5-Emeklilik, yaşlılık, malullük aylığı hak kazanmamış olmak.

6-KPSS’den belli bir taban puanın üzerinden almış olmak.

7-Sözlü sınavda başarılı olmak.

DEĞERLENDİRME: Öncelikle söz konusu düzenleme henüz tasarı halindedir. Komisyon veya Genel Kurulda değişikliğe uğrayabilir. Özellikle altını çizmek istiyoruz. Öğretmen atamasına kaynaklık eden bölüm mezunları dışındakilerin kadroya geçmesi kesinlikle mümkün değildir. Yükseköğretim kurumlarından mezun olanların hangi alan öğretmenliğine atanabilecekleri, Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı kararı ve eki çizelgeyle belirlenmiştir. Başvuru yapacak adaylar, //ttkb.meb.gov.tr internet adresinden öğrenimlerine göre hangi alana atanabileceklerini görebilecektir. Yani mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olanlar atanabilecektir.  SGK dökümü baz alınacağı için farklı derslere girmiş ücretli öğretmenler, öğretmenlik alanlardan mezun olduğu için bir sıkıntı oluşmayacaktır.

MEB, genel olarak KPSSP10 ve KPSSP121 puan türlerinde 50 ve üzerinde puan almış şartı koymaktadır. Burada da 50 puan şartı olacaktır.  540 sigorta primi 5 yıldan daha az bir çalışmayı ifade etmektedir. Yani ilk açıklamada 5 yıl görev yapanlara kadro verilecek denmişti ancak 5 yıldan az yapanlar da 540 sigorta primi doldurursa başvuru yapabilecektir. Bazı ücretlilerin sigortaları 30 gün, bazıları da ay olarak daha az günde ödenmektedir. Dolayısıyla SGK dökümleri esas alınacaktır.

Şubat ayında tasarının kanunlaşması ve MEB’in ilana çıkması bekleniyor çünkü 6 ay içinde sürecin tamamlanması lazım. 20 bin ilk atama sonuçlarının açıklandığı tarihe kadar ne kadar kişinin kadroya geçeceği belli olacaktır. Vize edilmiş 5 bin kadro doldurulamazsa daha sonra kadrolar ilk atamaya aktarılacaktır. Özellikle ifade ediyoruz, söz konusu düzenleme yasalaşana kadar değişiklik yapılması mümkündür. Gelişmeleri takip edip en doğru bilgileri aktarmayı sürdüreceğiz.

2015 yılında ilk defa ücretli öğretmenlere de bir gün kadro geleceğini ilk defa yazmıştık. Şimdi de PİCTES kapsamında görev alan öğretmenlere de ileride kadro geleceğini net olarak ifade ediyoruz. 

Zeki KARA (zekikara@kamupersoneli.net) / Kamupersoneli.net - ÖZEL HABER

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

NOT: Aktif link dahi verilse hiçbir ortamda kullanılamaz.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 22:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
EĞİTİMCİ
EĞİTİMCİ - 1 yıl Önce

ücretli öğretmene kadro verilmesini eleştirenlere söylüyorum.1 milyon taşerona kpss siz kadro verildiği zaman veya dershane öğretmenlerine kadro verildiği zaman sesinizi neden çıkarmadınız da meb in yükünü göğüsleyen,sigortası eksik yatan,asgari ücreti dahi alamayan, kpss puan üstünlüyle ve şube müdürlerinin mülakatından geçerek görev alan, kimsenin gitmediği yerlere giderek yıllarca görev yapan, üniversite mezunu öğretmene niye verilmesin arkadaşlar.hiç mi hak etmiyor bu insanlar lütfen biraz empati yapalım.hemşiresi,ebesi,imamı vs atandığı zaman haksızlık olmadı da garibim ücretli öğretmene sıra geldiği zaman mı haksızlık oldu.kpss sınavına hazırlanan memur adayları ve öğretmen adayları da dahil olmak üzere soruyorum sizlere; ücretli öğretmenlik yapın üç kuruşa yıllarca ve devlet size kadro versin,anket de yapalım 10 kişiden acaba kaçınız ben kadro istemiyorum dersiniz ve geri çevirirsiniz.cevap:hi̇çbi̇ri̇ni̇z deği̇l mi̇.o zaman sadece kendinizi düşünrk,bencil br şekilde yorm yapmyn

Ferhat
Ferhat - 1 yıl Önce

Zaten en büyük sıkıntımız KPSS. Geçen sene ilk sınava girdim ama alana girmedim. Bu tür şartlar gerçekten de yersiz. KPSS şartının kesinlikle kaldırılması lazım. Ama amaç başka şey ise bunu bilmem.

Aysel
Aysel - 1 yıl Önce

Dershanecileri 've tasaron isciler alinirken kpss sarti koymadiniz.ilk basta ucretlileri kpss sarti olmadan alacaz dediniz lutfen bu sozunuzun arkasinda durun 12 yil calisiyorum torpulsuz 900 prim.2016 kpss girdim fakat 2017 sinavina girmedim. Sartta yil belirtilmemis umarim girdimiz yil baz alinir zaten kpss puani 2yil gecerliydi. Kpss sartinda umarim degisiklige gidilir.yarin okullar aciliyor bu kafayla ne yapacam sadece prim gecerli olmali nekadar calismis belli olur.kpss sarti kalkmali tasaron 've dershane gibi bizimde hakkimiz.

Serkan
Serkan - 1 yıl Önce

Zaten KPSS yi kazanamadığımız için ücretli öğretmenlik yapıyoruz. KPSS ye girmekten yorulduk ve ümidi kesince iki senedir sınavada girmedim. Deil 540, 1540 gün var herşey tmm son madde de yine dön dolaş KPSS diyorsunuz.. Ne anladım ben bu işten?

Sibel
Sibel - 1 yıl Önce

İlk madde çok mantıksız bence.Bu sene Ücretli öğretmen ihtiyacı yok dediler çalışamadık.2017-2018 yıl görev yapmayanlar başvuru yapamayacak maddesi kaldırılmalı.Her madde uyuyor.İlk madde uymuyor diye başvuru yapamayacaksak.Çok kişi benim gibi mağdur.O kadar umutlanmıştık.Lütfen kaldırılsın rica ediyorum.Bakanımız çok teşekkür ederiz.

Kader
Kader - 1 yıl Önce

10 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum fakat ilk defa 2017 KPSS ye girmedim lütfen KPSS ye şartını kaldırın

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Bende aynı durumdayım 12 yıldır ücretli çalışıyorum 2017 kpss ye giremedim. Bu maddenin kaldırılmasını istiyorum.

Gamze
Gamze - 1 yıl Önce

Lütfen sayın bakanım dershane öğretmenleri atanırken KPSS şartı aramadiniz lütfen 1000 günü aşkın ücretli sigortanm var 2yildir özel bir okulda çalışıyorum lütfen bize mülakat hakkı tanıyın lütfen duyarlılığınıza guveniyorum

Mesut
Mesut - 1 yıl Önce

KPSS şartı kaldırılmalıdır sonuçta mülakat puanı baz alınmayacak mi