18 Maddeden Oluşan Anayasa Değişikliği Oylamalarının 1. Turu Tamamlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda 18 maddeden oluşan Anayasa değişikliği teklifinin 1. turu tamamlandı. Peki 2. tur görüşmeleri ne zaman başlayacak?

POLİTİKA 16.01.2017, 08:21 16.01.2017, 14:52
18 Maddeden Oluşan Anayasa Değişikliği Oylamalarının 1. Turu Tamamlandı

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti'nin 18 maddeden oluşan "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi"nin 1'inci tur oylaması tamamlandı.

Görüşmelerine 9 Ocak Pazartesi günü başlanan teklifin Genel Kuruldaki müzakereleri, aralıksız 7 gün sürdü.

Teklifle, anayasanın "yargı yetkisi" başlığında değişikliğe gidiliyor. Yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm, "bağımsız ve tarafsız" mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değişiyor.

Teklif, anayasada yasamayı düzenleyen "TBMM'nin kuruluşuna" dair 75'inci madde, "milletvekili seçilme yeterliliğini" düzenleyen 76'ncı madde, "TBMM'nin seçim dönemini" düzenleyen 77'nci maddede düzenlemeler yapıyor.

Buna göre, milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak.

Milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e indirilecek. "Askerlikle ilişiği olanlar" milletvekili adaylığına başvuramayacak.

Anayasanın "TBMM'nin seçim dönemi" başlıklı maddesi, "TBMM ve cumhurbaşkanının seçim dönemi" olarak değişiyor.

TBMM seçimleri 4 yılda değil, 5 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimleri de TBMM seçimleri gibi 5 yılda bir olacak ve seçmenler iki seçim için aynı gün sandığa gidecek. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılacak.

Anayasa Değişikliği Görüşmelerinde 2. Tur Görüşmeleri Ne Zaman Başlayacak?

Türkiye Büyük Millet Meclisi içtüzüğü kapsamında görüşmelerin 1. turu tamamlandıktan 2 gün sonra 2. tur görüşmeleri başlayacaktır. 

Kamupersoneli.net | AA

Yorumlar (0)