6 Maddede Anayasa Değişikliği Teklifinin Detayları

Anayasa değişiklik teklifi bugün Anayasa komisyonuna geliyor. Anayasa değişikliği teklifi hakkında Milletvekilleri arasında tartışma çıkaran konular haberimizin detaylarında...

POLİTİKA 20.12.2016, 10:39 20.12.2016, 11:02
6 Maddede Anayasa Değişikliği Teklifinin Detayları
Başkanlık sistemini düzenleyen Anayasa değişiklik teklifinin yasalaşma süreci bugün teklifin Anayasa Komisyonuna sunulması ile başlıyor. Hürriyet'in haberine göre teklifin TBMM'ye sunulmasının ardından Ak Parti tarafında bazı soru işaretleri ve sistemin işleyişi hakkında kuşkular ortaya çıktı. 

Konu ile ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım ve teklifin hazırlanışında görev alan parti yöneticileri kaygıları gidermeye çalışacaklar. Başbakan Yıldırım Başkanlığındaki yarın gerçekleştirilecek olan toplantıda Milletvekillerine brifing verilecek. Ak Parti gurubunda düzenlenen teklifle ilgili olarak tartışılan bazı başlıklar şöyle;

- 18 Yaşta Vekillik: Askerlik çağına gelmemiş genç partililer Milletvekilliği için birbirleri ile yarışacaklar. 

- Yedek Milletvekilliği: Farklı partilerden olan milletvekilleri bunun mevcut üyeler üzerinde baskıya dönüşebileceğini Türkiye'de can güvenliğine kadar uzanan riskler doğuracağını savunuyorlar. 

- Doğuştan Türk Olmak: Cumhurbaşkanı adaylarının " doğuştan Türk olması " şartı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu gibi Türk soylu olmasına karşın vatandaşlık hakkını sonradan alan kişiler hakkında engel getiriyor. 

- Yardımcıların Nitelikleri: Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların yaşları eğitimleri gibi nitelikleri ile yardımcı sayısı ve yeminleri Anayasa değişikliği teklifinde düzenlenmiyor. 

- Cumhurbaşkanı Genel Başkan Olabilir Mi ? Bazı Ak Partililer Cumhurbaşkanının Parti Genel Başkanı olup olamayacağını yapılan düzenlemede net olarak belirtilmesini -istiyorlar. Konu ile ilgili olarak MHP lideri Devlet Bahçeli'nin tavrı belirleyici olacak. 

- HSYK Üyeleri: Anayasa değişikliği teklifi yasalaştığı zaman HSYK üyelerinin görevleri sona erecek ve 1 ay içerisinde yeni üyeler belirlenecek. Ayrıca 2018 yılına kadar görevleri devam edecek olan HSYK üyelerinin rahatsızlıklarını iktidara ilettiği belirtildi. 

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)