AB Bakanı Ömer Çelik'in Açıklamaları Başkanlık Sistemini 19 Yıl Önce Savunduklarını Gösterdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir dönem danışmanlığını yürüten AB Bakanı Ömer Çelik'in yıllar önce yapılan röportajında başbakanlık sistemini savunduklarına dair gerçekler görüldü.

POLİTİKA 21.01.2017, 19:34
AB Bakanı Ömer Çelik'in Açıklamaları Başkanlık Sistemini 19 Yıl Önce Savunduklarını Gösterdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir dönem danışmanı olarak göre yapan AB Bakanı Ömer Çelik'in 15 Haziran 1998'de bir gazetede yayımlanan röportajında başkanlık sistemini savunan ifadeler kullandığı belirlendi.

Ömer Çelik, "Arşivler incelense Tayyip Erdoğan'ın Siirt konuşmasından daha sert konuşmaları bulunabilir. Niçin şimdi bir dava açıldı?" sorusu sonrası 19 yıl önce şu yanıtı verdiiği görüldü; "İstanbul Belediye Başkanlığı için Erdoğan'ın oy oranına yetişecek bir lider bulunamadı. Önümüzdeki seçimlerde Erdoğan'ın bertaraf edilmesi ile ilgili bir dava bu. İkincisi de, Türkiye'nin gizli gündemi, siyasi çalkantılarının nedeni, başkanlık sistemine geçme çabaları. Bu sisteme geçildiği zaman, zinde güçler kendilerini rahatlatacak birini görmek istiyorlar. Başkanlık sistemi yarışında da Erdoğan'ın önemli bir figür olduğu görülüyor. Erdoğan hakkındaki dava da bir mühendislik faaliyeti sonucu ortaya çıktı. FP'ni küçülten bir operasyonda bu kadar büyüyen bir Erdoğan'a tahammül edilemeyeceği görülüyor." demişti.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)