AK Parti'den MHP'nin Af Teklifi Hakkında Strateji !

MHP tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına af teklifi sunuldu. Af teklifi hakkında AK Parti'nin üç aşamalı bir strateji izleyeceği ifade ediliyor. Konu ile ilgili olarak tüm detaylar haberimizde...

POLİTİKA 30.09.2018, 09:05
AK Parti'den MHP'nin Af Teklifi Hakkında Strateji !

MHP teklifi üzerinde partinin hukukçularınca yapılan ön incelemede, önerinin hem kapsam hem de hukuk tekniği açısından sorunlu olduğu tespit edildi. Bunun yanı sıra Anayasa Mahkemesi tarafından affın kapsamının genişleyeceği de değerlendiriliyor.

KURMAYLARDAN AF TEKLİFİ HAKKINDA AÇIKLAMA

AK Parti Kurmayları böyle bir durumda af teklifinin yasalaştırılmasının doğru olmayacağını ve MHP'yi incitmeyecek bir ortayol formülü aradıklarını belirttiler. Düzenleme hakkında izlenecek stratejiler hakkında AK Parti Kurmayları Milliyet'e çeşitli açıklamalarda bulundular.

Kurmaylar "MHP, 'Bu af değil şartlı indirim' dese de, teklifinin niteliğine ilişkin bazı hukukçular farklı görüşler dile getirse de bize göre bu düzenleme bir aftır. Bugüne kadar yapılan af düzenlemelerine ve sonrasındaki süreçlere baktığımızda affın olumsuz siyasi faturasını hep iktidarların ödediği de açıktır. Af çıkartan bir sonrası seçimi kaybetmiştir." diyerek MHP'nin kapsam içine giren suçlar yerine kapsam dışı tuttuğu suçları vurgulayarak bu siyasi faturayı en aza indirecek bir olumlu algı yaratma yoluna gittiğini ifade ettiler.

Konu ile ilgili olarak Milliyet Gazetesinden Şebnem Hoşgör'ün aktardıklarına göre teklifin bu haliyle yasalaştırılmasının yanlış olacağı ifade edildi. Bunun yanı sıra MHP'nin ikna edilebilmesi halinde oturulur teklifin teknik ve kapsam yönünden hatalı görülen yönleri üzerinde bir çalışma yapılabileceği düzeltme imkanı varsa bu çalışmanın teklifin komisyon görüşmeleri aşamasında da önergeler yoluyla hayata geçirilebileceği ifade edildi.

Bu düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığından kahir ekseriyetin desteğiyle çıkması halinde kamuoyu tepsinin en aza ineceği vurgulandı ve bunun yanı sıra bu uzlaşma imkanı ortaya çıkana kadar teklifin komisyon ve Genel Kurul gündemine getirilmesinin yanlış olacağı ifade edildi.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)